5G Destekli Helio M70 İşlemcisi Duyuruldu

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 2 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-12-06 14:30:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Geçtiğimiz gün ile beraber Qualcomm şirketi tarafından Snapdragon 855 işlemcisi resmi olarak tanıtıldı. Model sahip olduğu üst seviye teknolojiler ile dikkat çekerken, 5G bağlantı teknolojisine de destek vermesi en önemli yeniliği olarak görmüştük. Şimdi ise Qualcomm’un bu modeline rakip olarak MediaTek’den cevap geldi ve şirket Helio M70 5G çipsetinin resmi olarak duyurusunu gerçekleştirdi. İlk olarak Tayvan’da ortaya çıkan bu işlemcide bağlantı teknolojileri olarak 2G-3G-4G ve 5G’yi görüyoruz. Helio’nun bu yeni M70 işlemcisi hem 5G radyo NR hem standalone Sah emde non-standalone NSA destekleri barındırıyor. Ayrıca yeni işlemci 6 Ghz frekans bandına da destek verirken işlemci 5G’ye özel olarak geliştirildiği biliniyor.

5G destekli telefonlar için tarih verildi

Snapdragon 8150, Yapay Zekalı Kirin 980'i Ezdi

Helio M70 ve Güçlü Özellikleri

Şirket tarafından gelen açıklamaya göre bu yeni çipset 5 Gbps veriler için uyumlu olması beklenirken ayrıca 3GPP Rel-15 özelliklerine göre de tasarlandığı ifade ediliyor. MediaTek’in Kablosuz Bağlantılar Bölümü Genel Müdürü olan TL Lee tarafından kullanıcıların Helio M70 işlemcisi sayesinde sorunsuz ve tam güçte bir 5G deneyimi yaşayacaklarını ifade ediyor. Ayrıca gelecekte yapay zeka ve 5G alanlarında büyümenin devam edeceği ve akıllı telefonlar ile beraber akıllı yaşam tarafında kullanıcı gelişimlerinin yaşanacağı dile getiriliyor.

Ayrıca MediaTek tarafından ifade edilene göre Helio M70 işlemci çipseti ile beraber ince yapıya sahip 5G cihaz tasarımları gerçekleştirmek mümkün olacak. Bu sayede telefon üretici markalar daha küçük yapıda ve daha az güç tüketimi yapacak akıllı telefonlar üretebilecekler. Helio M70 işlemcilerinin 2019’un ikinci yarısı ile beraber dağıtımına başlanması bekleniyor. 5G cihazların girişim isimlerinden olan MediaTek, bu noktada China mobile, Nokia, Huawei ve NTT DOCOMO gibi firmaların 5G’ye geçişi için destek veren isimlerden olacak.  

Qualcomm'un yeni yongası Snapdragon 8150 ne zaman geliyor
Snapdragon 855 Tüm Detayları İle Sızdırıldı