1.6 milyon kişinin bilgileri hack'lendi

Kullanıcıların isimlerinin, adreslerinin, sosyal güvenlik numaralarının ve kullanıcı giriş bilgilerinin siber korsanlarını eline geçmiş olabileceği PayPal uzmanları tarafından belirtildi.
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 26 sn   Eklenme Zamanı : 2017-12-07 11:10:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

Dijital Ödeme Şirketi tarafından yapılan duyuruya göre, veri ihlali delillerine rastladığı TIO Networks'ün operasyonlarını durdurduğunu öğrendik. Geçtiğimiz yıl Şubat ayında 238 milyon dolar karşılığında Paypal tarafından satın alınan TIO Networks, kullanıcıların faturalarını dijital olarak ödemelerini gerçekleştiriyordu. PayPal uzmanları tarafından incelenen TIO'nun ağı, veri ihlallerine dair kanıtlar bulduklarını ifade etti. Ayrıca kullanıcıların isimlerinin, adreslerinin, sosyal güvenlik numaralarının ve kullanıcı giriş bilgilerinin siber korsanlarını eline geçmiş olabileceği PayPal uzmanları tarafından belirtildi. Şayet bu durum gerçek ise birçok kişinin özel bilgileri kötü amaçlı insanların eline geçmiş olabilir. Buda küresel krize neden olabilir.

Durumla alakalı açıklama yapan ve kullanıcıların içini rahatlatan PayPal, TIO'nun sistemlerinin PayPal ağından ayrı olduğu ifade etti. Paypal kullanıcılarının bu durumdan etkilenmeyeceğinin altını çizen PayPal, kullanıcılarının güven içerisinde olduğunu vurguladı. 13 milyonu aşkın kullanıcıyı bünyesinde barındıran TIO, kullanıcılarının elektrik, su, gaz, telefon ve internet faturalarını nakit karşılığınd ödemelerine olanak sağlıyordu. Bu kolaylıktan faydalanmak isteyen kullanıcılar tüm ödemelerini neredeyse bu yolla yapıyordu. PayPal ise şirketi satın almak istiyordu. Bu sayede bu kullanıcıları PayPal üzerinden ödeme yapmalarını sağlamayı amaçlayarak kullanıcı sayısını artırmayı planlıyordu. Kanada merkezli TIO, geçtiğimiz yıl 7 milyar dolar değerinde fatura ödemesine aracılık etmiş oldu.Daha Fazla Göster