100W kablosuz şarj altyapısı geliyor - Haberler - indir.com

100W kablosuz şarj altyapısı geliyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 21 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-13 12:30:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Akıllı Telefonlar

Akıllı cep telefonu sektöründe 2021 yılı şarj konusunda adeta nefes kesen detaylarla beraber gelecek gibi gözüküyor. Çünkü tam 100W kablosuz şarj ile beraber geliyor. Teknoloji dünyasının her geçen gün daha da gelişmesi ve değişmesiyle beraber akıllı cep telefonlardaki değişimlerde gün yüzüne çıkıyor. Bu bağlamda hızlı şarj teknolojisi inanılmaz boyutlara geldi. Sektör özellikle 2020 yılında büyük bir patlama ile karşı karşıya kaldı. Bildiğiniz üzere kablo üzerinden tam 120W hızlı şarj sistemleri hayatımızın merkezinde yerini aldı. Bu konu hakkında özellikle Çin merkezli firmalar sınırlarını zorlamak konusunda çalışmalara başladı. 

Söz konusu bu süreç 2021 yılında kablosuz şarj tarafında nefes kesecek hale geldi. Çünkü sağlam kaynaklara göre 2021 yılında 100W kablosuz şarj dönemi başlıyor. Şu an ticari olarak satışa sunulan akıllı cep telefonlarda 40W seviyesinde kablosuz olarak şarj sunuluyor. OPPO’nun ise 65W‘lık kablosuz olarak görev yapan şarj altyapısı bulunuyor. Bu bakımdan 100W'a çıkış ciddi anlamda akıllı cep telefonların pil sorununu da bitirecek gibi gözüküyor. Bu sistem ile beraber kullanıcılar dışarı çıkmadan önce hazırlanırken dahi telefonları tamamen şarj edebilecek gibi görünüyor. Ancak burada önemli bir soru işareti var ki o da pil sağlığı durumu. 

Huawei Mate 40 serisinin hızlı şarj değeri belli olduHuawei Mate 40 serisinin hızlı şarj değeri belli oldu

Yüksek hızlı şarj sistemi mevcut pillere ne kadar dayanabilir?

Bir kişinin memnun olmasını sağlayan bu sistemler, olumsuz bir sonucu da beraberinde getiriyor. Bildiğiniz üzere akıllı cihazların içerisinde lityum-iyon piller yer alıyor. Bu piller yüksek ısı karşısında pek de iyi huylu olmuyor. Bu açıdan da kablosuz dolum sürecinde oluşan ısı, American Chemical Society araştırmasına göre telefonların pil sağlığına zarar veriyor. Kabloların büyük bir kısmını hayatımızdan çıkaran bu şarj cihazlarının ürettiği ısı ile şarj sırasında telefonda oluşan ısı bir araya geldiğinde pile ciddi şekilde zarar verildiği açıklanıyor. 

Bu kısımda akıllı telefonların şarj cihazlarının üstüne tam olarak doğru konumlandığı zaman ısının artış gösterdiği de söyleniyor. Genel olarak oluşan bu ısı durumu arttıkça pilin ömrü yavaş yavaş azalıyor ve bu da kullanım süresine olumsuz etki ediyor deniyor. Ancak teknoloji gelişiyor ve buna da sağlam bir çözüm bulunacaktır yorumları geliyor.


120W Xiaomi hızlı şarj cihazı geliyor120W Xiaomi hızlı şarj cihazı geliyor
Honor 200W'luk hızlı şarjla geliyorHonor 200W'luk hızlı şarjla geliyor
Oppo'nun yeni hızlı şark bataryayı 10 dakikada şarj edebilirOppo'nun yeni hızlı şark bataryayı 10 dakikada şarj edebilir

PAYLAŞ