Çevrimiçi verilerinizi korumak için güvenli ve güvenli bir parola/parola nasıl oluşturulur? Bu kılavuzda, ayrıntılara daha yakından bakacağız.

MHRS şifresini unutursanız nasıl yenilersiniz?

Her zaman basit şifreler kullanıyorsanız, kullanmayın. Bu kılavuzda, geçersiz parolanın ne olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. Neden umursamalısın ve iyi bir şifre nasıl oluşturulur? Söylememiz gereken ilk şey, şifre yöneticilerinin, anahtarlarınızın ve şifrelerinizin güvenliğini garanti altına almak için yapabileceğiniz en iyi seçim olduğudur.

Ancak, birçok kullanıcı bu araçları pek sevmiyor ve istatistikler dört kullanıcıdan sadece birinin şifre yöneticisi kullandığını gösteriyor. Öyleyse, diğerlerinden biriyseniz, şifrenizi nasıl güvende tutabilirsiniz? Daha kesin bir soru şudur: Çoğu kullanıcı basit şifreleri tercih eder. Yine, önemli bir sayı nispeten güçlü bir parola kullansa da, bunu birden çok platformda ortak bir parola olarak kullanır.

Bununla birlikte, potansiyel tehditlerin büyük ölçeği göz önüne alındığında, parolaları güvende tutmak küçük bir başarı değildir ve parolalarınızı korumak, neredeyse tüm kişisel verilerinizi korumak anlamına gelir.

Güçlü ve güvenli şifre nasıl oluşturulur?

  • Büyük Harf ve Küçük Harf Kullanımı
  • Karakter Kullanımı
  • Rakam Kullanımı

Büyük harf ve küçük harf kullanımı

Parola oluştururken en sık yapılan hatalardan biri sadece küçük harf veya büyük harf kullanmaktır. İnternette bulunan şifrelerden birçok kullanıcının bu hatayı yaptığını görebilirsiniz. Güçlü bir şifre oluşturmak istediğinizde şifreniz sadece büyük harfle başlamamalıdır. Yani oluşturduğunuz şifrenin ortasında büyük harf olmalı, bu şifrenizi güvende tutacaktır.

Karakter kullanın

Güçlü ve güvenli bir parola istiyorsanız. Yapmanız gereken şeyler arasında “?/-*” karakterlerini şifrenizde kullanımalısınız. Nokta veya virgül karakterleri en sık kullanılan karakterlerden biri olduğu için tahmin edilmesi biraz daha kolay olacaktır.

Numaraları kullanmak

Güçlü bir parola için sayı kullanmak olmazsa olmazdır. Parolanızın başında bir sayı veya rakam olması, bilgisayar korsanlarının işini zorlaştıracaktır.

Güçlü şifre örneği

“he4BT&56-mer!” örneğinde gösterilen şifre, bilgisayar korsanlarının kırılmasını oldukça zorlaştırmaktadır. Böyle bir şifre belirleyerek siber uzayda güvenliğinizi artırabilirsiniz.

Oluşturulan parolalar nasıl hatırlanır?

Yukarıdaki örnekte şifrenin ne kadar güçlü olması gerektiğini gösteriyoruz. Ama bir sorun var, bu şifreyi biz belirliyoruz ama nasıl tutacağız? Bunun için şifre yönetim yazılımı kullanmak daha iyi olabilir ya da tüm şifreleri yazmak gerekir. Elbette bu çözümlerin hiçbiri %100 güvenlik sağlamayacaktır ancak milyonlarca kullanıcıdan çok daha güçlü şifrelere sahip olabileceğinizi söyleyebiliriz.

Peki sizler şifrelerinizi oluştururken nelere dikkat ediyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir