Mobil veri kullanımınızı sınırlamak için interneti en çok hangi uygulamaların tükettiğini öğrenmek istiyorsanız listemize göz atabilirsiniz.

Pahalı internet planları genellikle dikkatli olmak için bir nedendir. İnternet paketinizi gözden geçirmek istiyorsanız, en iyi maliyetler listesindeyiz. Hangi uygulamalar interneti sömürüyor? Listeye bakarak bu uygulamaların mobil veri tüketimini gözden geçirebilirsiniz.

Tahmin edebileceğiniz gibi video ve görsel mobil uygulamalar internette en çok kullanılan uygulamalardır. Bu nedenle, özellikle bu tür uygulamalar için ayarların güncellenmesi tavsiye edilir.

İnternet servis sağlayıcısı ne anlama gelir?

1 – TikTok

Saatlik kullanım: 1 GB

Gün içerisinde birçok aktif kişinin kullandığı bir uygulama haline gelen TikTok, popülaritesini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Ancak bu bizim uygulamamız arasında en yüksek restorana sahiptir. Tiktoks’a 13:00 harcıyorsanız, 1 GB veri kullanacaksınız.

iOS için TikTok indir

Android için TikTok indir

2-Instagram

Saatlik veri tüketimi: 720 MB

Hepimizin severek kullandığı Instagram tam anlamıyla bir canavar. Bu platformda bir saat geçirmek istiyorsanız yaklaşık 720MB internetten fedakarlık etmiş olursunuz. Bu nedenle Instagram, dikkat etmeniz gereken en önemli uygulamalardan biridir.

iOS için Instagram indir

Android için Instagram indir

3- YouTube

Saatlik veri tüketimi: 300 MB

YouTube’da izlediğiniz videolar için seçtiğiniz çözünürlük, veri kullanımınızı doğrudan etkiler. Öte yandan normal bir kullanıcı için 360p çözünürlükte YouTube’un saatlik veri tüketimi 300MB civarında hesaplanabilir. Elbette, daha az veri tüketimi için çözünürlük ayarlarını değiştirmeyi unutmayın.

iOS için YouTube indir

Android için YouTube indir

4-Netflix

Veri kullanım saatleri: 250MB

Netflix, mobil veri kullanımına çözünürlük kısıtlamaları getirir. Yani bir saatlik film izlemek veya indirmek istiyorsanız 250MB internet paketinizden fedakarlık etmeniz gerekiyor. Aslında, diğer uygulamalardan daha iyidir. Ancak bu verilerin düşük çözünürlüklü olduğunu hatırlatırız.

iOS için Netflix indir

Android için Netflix indir

5- Snapchat

Veri kullanım süresi: 160MB

Şu anda en popüler sosyal medya platformu olan Snapchat’e göz atmak isterseniz saatte 160 MB veri kullanacaksınız. Burada bir Snap’i görüntülemek veya indirmek ortalama 1MB tüketir, böylece basit bir hesaplama yapabilirsiniz.

Android için Snapchat indir

iOS için Snapchat indir

6-Facebook

Veri kullanım süresi: 160MB

Facebook’ta video izlemeyi seviyorsanız, ortalama bir saatlik taramada 160 MB veri kullanacaksınız. Videoyu atlarsanız, saatlik veri tüketimi 80 MB’a düşer. Kısacası seçim sizin.

iOS için Facebook indir

Android için Facebook indir

7-Spotify

Saatlik veri tüketimi: 72 MB

Hangi ayarı dinlediğinize bağlı olarak 96Kbps’de 43MB, 160Kbps’de 72MB ve 320Kbps’de 144MB/saat maliyeti. Spotify, bu üç ayar arasında seçim yapmanızı sağlar, çoğu kullanıcı 160 kbps kullanır. Yani saatte 72MB harcamayı bekleyebilirsiniz.

Android için Spotify indir

iOS için Spotify indir

8 – Chrome

Saatlik veri tüketimi: 60MB

Chrome’un veri kullanım rakamlarını anlamak her zaman kolay değildir. Çünkü ziyaret ettiğiniz web sitesi ne kadar harcama yapacağınızı belirleyen en önemli faktördür. Hibrit testte, oturum başına yaklaşık 60 MB veri tüketimi gördük.

iOS için Google Chrome indir

Android için Google Chrome indir

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir