Xiaomi kurucu ortağı istifa etti! Şimdi ne olacak? - Haberler - indir.com

Xiaomi kurucu ortağı istifa etti! Şimdi ne olacak?

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 27 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-03 12:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Kısa süre içerisinde büyük kitlelerin gönlünü fethetmeyi başaran Xiaomi şirketinde hareketlilik söz konusu. Şöyle ki şirketten gelen hiç beklenmedik bir ayrılık teknoloji basınına bomba gibi düştü. Şöyle ki Xiaomi kurucu ortağı Lei Jun şirkete istifasını verdi. Kurucu ortağı Jun'un istifa etmesi şirket içerisindeki rol dağılımında bir takım değişikliklere neden oldu. Yaşanan bu üst düzey istifanın ardından, Jun'un yerine kimin geçeceği kafaları karıştırdı.

Xiaomi'nin idari yönetiminde değişiklik

Kısa süre içerisinde büyük kitlelerin dikkatini çeken ve satış oranları ile adeta kıskandırmayı başaran Xiaomi şirketin ciddi bir dalgalanma yaşanıyor. Çinli akıllı cihaz üreticisi Xiaomi şirketinin kurucu ortağı Lei Jun istifa etmesi şirkette ciddi dalgalanmalara neden oldu. İdare kısmında yaşanan bu ayrılığın akabinde Lei Jun'un koltuğunu, Redmi şirketinin lideri Lu Weibing devralacak. Ayrılığın etkilemiş olduğu diğer alanlar ise şu şekilde olacak; Eski başkan Lin Bin, Xiaomi Başkan Yardımcılığı, eski CFO Zhou Capital ise Uluslararası Ticaret Başkanlığı rollerini üstlenecek.

Xiaomi katlanabilir telefon ile gündemdeXiaomi katlanabilir telefon ile gündemde

Gündemde yer alan bu ayrılığın, şirketi nasıl etkileyeceğini şimdiden ön görmek elbette ki oldukça zor bir durumdur. Fakat, Xiaomi şirketi ile bağlarını koparan Lei Jun, bu konuya da değindiği bir mektup kaleme aldı. 

Xiaomi kurucu ortağı Lei Jun istifa etti

Lei Jun istifa mektubunda ayrılma nedenini oldukça zarif bir şekilde aktardı. Şirket ile bağlarını koparmayı tercihe den kurucu ortak Lei Jun, gelecek yılın teknoloji şirketi Xiaomi adına oldukça önemli bir yıl olacağının altını çizdi. Şirket bünyesinde daha güçlü grup ve yönetici kadrosuna ihtiyacı olduğunu dile getiren Jun, bunun gerçekleşmesi içinde inovasyonun sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Bununla beraber aynı zamanda Jun, gelecek yıl içerisinde özellikle de 5G konusunun da büyük bir önem taşıdığını vurguladı. 

Markanın gelirinde düşüş söz konusu

Şirket yöneticisi ve aynı zamanda kurucu ortağı olan Jun'un şirketten istifa etmesinin sebeplerinden biri olarak görülen durum şirketin kazanç oranının geriliyor olması. Yılın üçüncü çeyreğini incelediğimizde Çin pazarındaki yavaşlama nedeniyle Xiaomi şirketinin akıllı cep telefonlarından elde ettiği gelir yüzde 7.8 oranında azaldı. Konu ile ilgili bir analiz şirketi tarafından yapılan rapordan elde edilen bilgilere göre de şirketin geçtiğimiz yıl içerisinde pazar payı yüzde 13.1'ken bu yıl bu oran yüzde 9'a kadar düştü. 

 
Xiaomi, beklentileri karşılamayan 2019 üçüncü çeyrek gelirlerini açıkladıXiaomi, beklentileri karşılamayan 2019 üçüncü çeyrek gelirlerini açıkladı
Alışılmışın dışında tasarımı olan Xiaomi Mi Mix Alpha'nın üretimi başladıAlışılmışın dışında tasarımı olan Xiaomi Mi Mix Alpha'nın üretimi başladı
Xiaomi Mi 10, 100W hızlı şarj ile şubat 2020'de gelebilirXiaomi Mi 10, 100W hızlı şarj ile şubat 2020'de gelebilir

PAYLAŞ