Trendyol, Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu - Haberler - indir.com

Trendyol, Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu

Tahmini Okuma Süresi : 4 ' 35 ''   Yayınlanma Zamanı : 2021-08-09 11:57:01
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Türkiye’nin ve dünyanın popüler e-ticaret platformları arasında yer alan Trendyol, 1.5 milyar dolarlık yeni yatırım turu değerlendirmesi ile beraber 16.5 milyar dolara çıkararak "decacorn" tanımına sahip olan ilk Türk şirket olma unvanına sahip oldu. 

Türkiye'nin lider, dünyanın ise popüler e-ticaret platformlarından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yeni yatırımı ile beraber 16,5 milyar daha çıkardı. Bu sayede Trendyol, değeri 10 milyar doların üzerine çıkan şirketler için kullanılan decacorn tanımına sahip olan ilk Türk şirket olma unvanını almaya hak kazandı. Trendyol için yatırım turu Amerika’nın lider yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli, SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 önclüğünde gerçekleşti. Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turunda yer aldı.

Veri gizliliğiyle gündemde olan Trendyol'dan resmi açıklamaVeri gizliliğiyle gündemde olan Trendyol'dan resmi açıklama

Demet Mutlu: “Ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duyulan güvene teşekkür ediyoruz”

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz”.

“Ülkemize 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı sağlıyoruz”

Türkiye’de milyonlarca kişilik istihdamı desteklediklerini vurgulayan Mutlu, “Satıcılarımızın platformumuz üzerinden yürüttükleri operasyonları için yüzbinlerce kişi çalışırken, kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde de yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Böylece doğrudan ve dolaylı, ekonomimize toplam 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı yapıyoruz. 2023’te bu rakamı 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Üçok: “EMEA Bölgesi’nin lider e-ticaret şirketi olacağız”

Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Evren Üçok ise “Genç nüfusu, dünya standartlarındaki insan kaynağı ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki stratejik konumu ile ülkemizin yüksek bir büyüme potansiyeli var. EMEA’nın e-ticaretteki lider oyuncusu olmak için, Türkiye’deki güçlü ekibimizden, teknoloji ve e-ticaretteki uzmanlığımızdan, ülkemizin ve iş ortaklarımızın kaliteli üretim kapasitesinden, pazarlama becerilerinden ve lojistik alanındaki deneyimlerinden güç alacağız” açıklamasında bulundu.

Çetin: “Türk ürünlerinin e-ihracatını artıracağız”

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin de açıklamasında “Aldığımız yeni yatırımı değer yaratacak teknolojiler geliştirmek, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak lojistik ve teknolojik altyapı yatırımları yapmak, esnaf ve KOBİ’lerimizi dijitalleştirmek, Türk ürünlerinin e-ihracatını ve ülkemize döviz girişini artırmak için kullanacağız“ dedi.

General Atlantic EMEA Bölgesi Genel Müdürü ve Tüketici Birimi Başkanı Melis Kahya Akar ise konuyla ilgili açıklamasında, “Trendyol’un hızlı marketten dijital cüzdana uzanan kapsamlı pazaryeri modeli, Türkiye’deki ve dünyadaki müşterilerine rahatlık ve kolaylık sağlıyor. Trendyol’un bölgesel ve küresel e-ticaret arenasında devam eden büyümesini hızlandıracağı yönünde büyük bir potansiyel görüyoruz. General Atlantic olarak, yenilikçi iş modellerini büyütme konusunda dünya çapındaki deneyimlerimizle, müşterilere ve satıcılara kusursuz e-ticaret deneyimleri sağlarken aynı zamanda pozitif etki yaratma misyonlarını yerine getiren Trendyol ekibi ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

SoftBank Investment Advisers Yönetici Ortağı Anthony Doeh ise, “Türkiye’nin lider super-app’i Trendyol, e-ticaret, ödeme sistemleri ve teslimat yetkinliklerini, moda gibi sektörlerdeki derin uzmanlığı ile başarılı bir şekilde entegre etti. Böylece yeni pazarlarda yüksek büyüme potansiyeline sahip benzersiz bir tüketici deneyiminin temelini atmış oldu. Dünyada birçok e-ticaret platformuna yatırım yapmış bir şirket olarak Trendyol ile işbirliğimizden büyük mutluluk duyuyoruz. EMEA’nın yükselen dijital liderlerinden biri olan Trendyol’un bu yolculuğunu desteklemeyi heyecanla bekliyoruz” dedi.

Konuyla ilgili “Başarılı şirket yönetimleri, çok değerli teknoloji şirketleri kuruyor” diyen Princeville Capital Yönetici Ortağı Emmanuel DeSousa, “EMEA bölgesi başta olmak üzere, dünyadaki önde gelen e-ticaret şirketlerinin yatırımcısı olarak, şirketin vizyonunu Türkiye ve EMEA bölgesinde hayata geçirmek için yetkin Trendyol ekibiyle işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz” açıklamasını yaptı.


Trendyol'dan tepki çeken ürün hakkında açıklamaTrendyol'dan tepki çeken ürün hakkında açıklama
Trendyol 330 milyon dolar yatırım alarak 11 milyar dolar değerlemeye ulaştıTrendyol 330 milyon dolar yatırım alarak 11 milyar dolar değerlemeye ulaştı

PAYLAŞ