TikTok 2019'da Facebook ve Instagram'dan daha çok indirildi - Haberler - indir.com

TikTok 2019'da Facebook ve Instagram'dan daha çok indirildi

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 14 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-01-17 11:37:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Kısa süre içerisinde dünyanın en popüler sosyal medya  platformlarından biri haline gelen TikTok, zaman zaman çeşitli skandallar ile anılıyor olsa da halen oldukça popülerdir. Sense Tower tarafından açıklanan bilgilere göre 2019 yılı içerisinde TikTok, tam 700 milyon defa indirilerek oldukça büyük bir başarıya imza atmış oldu. TikTok elde ettiği bu başarı ile beraber yine popüler platformlardan Facebook'u ve Messenger'ı geride bırakmayı başardı. Son zamanlarda beklendiğinden daha hızlı yükseliş elde eden sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkan TikTok, geçtiğimiz yıl içerisinde oldukça ciddi indirilme rakamları ile karşı karşıya geldi. TikTok bu anlamda Facebook ve onun bir diğer uygulaması olan Messenger platformlarını geride bırakmayı başardı. 

Geride bıraktığımız 2019 yılında en çok indirilen mobil uygulama WhatsApp oldu. Toplamda 850 milyon defa indirime rakamı elde etti. Bununla beraber listenin ikinci sırasında ise TikTok yer aldı. Bu her iki uygulama da Hindistan'daki popüler olmasından dolayı kazanmış gibi gözüküyor. 

2019'un en popüler TikTok videoları belli oldu2019'un en popüler TikTok videoları belli oldu

Hindistan TikTok'un başarısında büyük etken

2019 yılı içerisinde ilk kez TikTok indirilen kullanıcıların %45'i Hindistan'da yaşandı. %45'lik indirme sayısı da yaklaşık olarak 310 milyon indirme rakamına tekabül ediyor. 700 milyondan çok daha fazla indirilme sayısına sahip olan dünyaca popüler platform TikTok, ayrıca gençler arasında da son derece platform olup bunu da indirilme sayısı ile gösteriyor. TikTok platformunun bu başarısı, yaşadığı talihsiz sorunları göz önünde bulundurduğumuzda oldukça şaşırtıcı olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz süreçte oldukça çok tepki çeken TikTok uygulaması, ABD Ordusu ve ABD Donanması tarafından kullanıma yasaklanmıştı. Bunun yanı sıra aynı zamanda uygulamanın yasaklanması için çeşitli mahkemeler dahi düzenlendi. 

Söz konusu bu uygulama ABD tarafından güvenlik riski oluşturduğu düşünülerek engellendi. Geliştirici şirket ByteDance ve TikTok, belirli alanlarca kullanıcıların mahremiyetine tehdit oluşturmak suçu ile karşı karşıya kaldı. Bu nedenler ile beraber Kaliforniya'da açılan mahkemede söz konusu bu uygulamanın kişisel ve tanımlayıcı bilgileri kanun ve kurallara uygun olmayacak bir şekilde elde ettiğini, kaydettiğini ve ardından da Çin'e gönderdiği iddia ediliyordu. 

TikTok kara listeden çıkmayı başardı

TikTok platformu çeşitli suçlamalar ile karşı karşıya kalsa da uzun soluklu zorlu süreç geçirmiş olsa da indirilme sayısı ile başarısını gözler önüne seriyor. Platformun şüpheli gözüken bir takım hareketli olmuş olsa da uygulama, Çinli teknoloji şirketi Huawei örneğinde de gördüğümüz üzere kara listeye alınmadı. Buna rağmen platform yine de belirli kurumlar tarafından indirilmeye yasaklandı. Bu karar ise Pentegon tarafından verilmişti.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından TikTok, son derece yüksek indirilme rakamlarına rağmen hakkında ortaya atılan suçlamalar devam edecek olursa gelecek günlerde ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya gelebilir. ByteDance şirketi, eski musical.ly uygulamasını satın alarak ardından ismini değiştirmiş ve bu platform yeni hali yani TikTok olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Konu ile ilgili yapılan araştırma sonuçları, araştırma şirketi olan Sensor Tower tarafından açıklanmış oldu. 

 


İlgili uygulamalar
ByteDance'den TikTok hisselerinin satışıyla ilgili resmi açıklama!ByteDance'den TikTok hisselerinin satışıyla ilgili resmi açıklama!
TikTok yetenek avını başlattıTikTok yetenek avını başlattı
Yayınlanan ilk Tiktok şeffaflık raporu merak uyandırdıYayınlanan ilk Tiktok şeffaflık raporu merak uyandırdı

PAYLAŞ