Speedtest'in mobil uygulamasına VPN özelliği eklendi - Haberler - indir.com

Speedtest'in mobil uygulamasına VPN özelliği eklendi

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 39 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-26 07:59:03
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Speedtest uygulaması, kullanıcıların internet hızlarını takip etmek amacıyla kullanılan hizmetlerin başında geliyor. Söz konusu bu hizmetin, Android ve iOS uygulamalarına VPN özelliği eklendi. Kullanıcıların internet hızlarını test etmek amacıyla tercih ettikleri uygulamaların başında gelen Speedtest mobil uygulaması yeni özellikler ile çok daha fonksiyonel bir hal aldı. ABD merkezli geliştirici şirket Ookla tarafından geliştirilen söz konusu bu mobil uygulamaya VPN özelliği eklendi. 

Speedtest ücret ödemeden kullanılabiliyor

Speedtest uygulamasının Android ve iOS seçeneklerine dahil edilen VPN özelliği şu an için Beta aşamasındadır. Özellik Android ve iOS sürümlerinin bir parçası olarak hazırlandı. Uygulamanın VPN özelliği aktif hale getirildiğinde internet hızınızın olduğundan daha yavaş hale gelmesi fakat engellenen web sitelerine erişebileceğiniz belirtiliyor. Henüz beta aşamasında olan VPN özelliği ücretsiz olarak sunulacak fakat yapılan açıklamalara göre şirket gelecek günlerde şirket ücretli abonelikler de sunmayı planlıyor. 

Şöyle bir durum var ki her bir VPN servisinde olduğu gibi kullanıcıların gizlilik konusunda bu uygulamayı kullanırken de dikkat etmeleri gerekiyor. Zira yüksek hızda VPN hizmeti sunan şirketler verilen hizmet için hatırı sayılır oranda ücret talep edebiliyorlar. Fakat bu tarz ücretsiz hizmetlerinde farklı iş modelleri doğrultusunda gelmesi de muhtemel bir durumdur. Bu konu hakkında Ookla, Speedtest uygulamasının VPN hizmetinin kullanıcıların verilerini kaydetmeyeceğini açıklamış olsa da bu hizmetten faydalanan kullanıcıların dikkatli hareket etmeleri gerekiyor. Söz konusu hizmet şu an için beta aşamasında olup yakın zaman içerisinde VPN özelliğinin kullanılabilir hale getirilmesi bekleniyor. 

 

PAYLAŞ