Snapchat, Gucci markalı artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı - Haberler - indir.com

Snapchat, Gucci markalı artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 36 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-11 00:48:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Akıllı Telefonlar

Bir döneme damgasını vuran sosyal medya uygulaması olan Snapchat’in geliştiricisi olan Snap’ten şaşırtan bir iş ortaklığı geldi. Gucci ile iş birliği yapan Snap, Gucci etiketi taşıyan arttırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı. Tasarımını Hollywood film yapımcısı olan Harmony Korine yapan gözlükler oldukça dikkat çekiyor. 

Teknoloji dünyası son günlerde epey hareketli dönemlerden geçiyor. Ardı ardına piyasaya sürülen akıllı telefonların ardından uygulamaların rekabetleri de yeni bir boyut kazanmış durumda. Bir süredir Snapchat uygulamasıyla sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve uygulamayı geliştirmek için yeni özellikler üzerinde çalışan Snap’in Gucci ile yapmış olduğu iş birlik herkesi şaşırttı. 

Snapchat 3 boyutlu selfie özelliği duyurulduSnapchat 3 boyutlu selfie özelliği duyuruldu

Snapchat Spectacles Avrupa'da Satışta

Hatırlarsanız Snap arttırılmış gerçeklik üzerinde uzun bir süredir çalışmalarına devam etmekte. Bu konu hakkında resmi olarak ilk adımı geçtiğimiz senelerde attı. Bu senenin başlarında da üçüncü nesil Spectacles 3 AR gözlüklerini tanıtan Snap beklediği ilgiyi yeni ürünüyle de göremeyince Spectacles 3 AR gözlüklerinin üretimi için bu kez yeni bir hamleyle Hollywood film yapımcısı Harmony Korine ve Gucci ile iş ortaklığına imza attı. 

Snapchat’ten Harmony Korine ve Gucci ile iş ortaklığı! 

Dün resmi olarak tanıtılan Spectacles 3 AR gözlükleri şimdiden en çok konuşulan gelişmeler arasında yer almaya başlamış durumda. Harmony Korine’nin el boyaması lensleriyle bütünleşen şeker pembesi ve neon sarısıyla doygun bir renk skalasına sahip olan metal çerçeveler özel yapım kabartmalarla oldukça dikkat çekiyor. Harmony Korine’nin gözlükleri tasarlarken fotoğraflarında ve filmlerinde kullanılan renklerden esinlendiğini açıklayan Snap, gözlüklerin el boyaması olduğunun da altını çizdi. Tüm bu detaylar tasarım açısından gözlüklere oldukça üçlü bir detay ve hava katsa da maliyet açısından da ciddi fiyat artışlarını berberinde getiriyor. 

Snapchat Spectacles Nasıl Çalışıyor

İş birliği kapmasında tasarımlarıyla dikkat çeken Harmony Korine ise Snapchat’in arttırılmış gerçeklik efektlerini “Giyilebilir sinema” eserini ortaya koymak için kullanarak, tamamı gözlüklerle çekilen “Duck Duck” adındaki kısa filmi çekti. Film bu hafta Miami’de Art Basel 2019’da gösterime girerek izleyenleri şaşırttı. 

Lensleri Gucci logosu ile kaplı olan Spectacles 3 AR gözlüklerin şimdilik sınırlı sayıda üretildiğinin altını çizmekte de fayda var. Gözlükler hakkında açıklama yapan Snap, tasarım gözlüklerin sadece Miami Art Basel 2019’daki içerik yaratıcılarına özel olarak 50 adet üretildiğini açıkladı. 

Yeni gözlükleri içim Gucci ile iş ortaklığına imza atan Snapchat’in yeni tanıttığı ürünün özellikleri hakkında pek bilgi bulunmasa da Spectacles 3 ile benzer özellikler taşıdığı tahmin ediliyor. Spectacles 3 gözlükleri yaklaşık 75 dakika gibi kısa bir sürede tamamen şarj olabiliyor ve ful HD kayıt yapabilme olanağı tanıyordu. 

Ürünün pazara girip girmeyeceği konusuna da netlik kazandıran Snap, yeni tasarlanan gözlüklerin sadece şimdilik sınırlı sayıda üretildiğini belirterek, gözlükleri ticari olarak da pazara çıkarmayı planladıklarını belirtti. Ancak gözlüklerin pazara çıkış tarihi hakkında hiçbir açıklama yapmayan Snap, satış rakamları konusunda da sessizliğini korumayı tercih etti. Hatırlarsanız Ağustos ayında piyasaya giren Spectacles 3 gözlükleri 380 dolar fiyat etiketine sahipti. Şirketin yeni ürünü için Gucci ile iş birliği yaptığını göz önünde bulundurursak rakamların bu defa pazarın çok üzerinde olacağını söyleyebiliriz. Snapchat’in yeni gözlüklerinin ne zaman pazara gireceğini ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz. 


İlgili uygulamalar
Spectacles Gözlükleri Yenilenerek Geliyor!Spectacles Gözlükleri Yenilenerek Geliyor!
Yeni Spectacles çıktı!Yeni Spectacles çıktı!

Harmony Korine *Duck Duck*


PAYLAŞ