RTÜK başkan yardımcısı TikTok kullanım oranı hakkında açıklama yaptı - Haberler - indir.com

RTÜK başkan yardımcısı TikTok kullanım oranı hakkında açıklama yaptı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 6 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-12-14 11:01:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Yardımcısı olan İbrahim Uslu, çocukların sosyal medya bağımlılıkları ve TikTok uygulamasının pandemi döneminde kullanımının evrildiği hakkında bir durum açıklaması gerçekleştirdi. Uslu bu noktada İngiltere’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre TikTok kullanmayan çocukların oranının yüzde 7 seviyelerine düştüğünü açıkladı. Bu kapsamda İbrahim Uslu, çocukların sosyal medya araçlarının etkilerine karşı korunmasına yönelik denetim ve düzenleme ilkelerine odaklanıldığını ifade etti.

RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan önemli açıklamalar

TikTok yeni bir özelliği test ediyorTikTok yeni bir özelliği test ediyor

Çocukların evlerden yaptığı uzaktan eğitim sürecinde sosyal hayattan mahrum kaldıklarını belirtirken, medya araçları ile vakit geçirdiklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti; 'Birleşik Krallık'ın iletişim alanında düzenlenleyici ve denetleyici kuruluşu olan Office of Communication (Ofcom)'un pandemi döneminde çocukların medya alışkanlıklarına dair yayımladığı araştırma sonuçları oldukça çarpıcı veriler içeriyor. Mayıs ve Haziran aylarında yapılan çalışma; İngiltere, İskoçya ve Galler'de yaşayan, 9-16 yaş aralığında bulunan ve karantina sebebiyle okullarına gidemeyen çocukların boş zaman ve medya tüketimi alışkanlıklarına odaklanmaktadır. Karantina süreci çocukların ekran karşısında her zamankinden daha fazla zaman geçirmesine neden olmuştur. Normal hayat üzerindeki kısıtlamalar onları sosyal medya, oyun ve medya içeriği karşısında fazlaca zaman harcamaya yöneltmiştir. Okul çağındaki çocukların büyük çoğunluğu evlerinde boş zamanı geçirmek konusunda bir sisteme sahip değildir ve boş zamanlarını aile yerine, kendi odalarında çevrimiçi etkinliklerle doldurma eğilimindedir.' 

Tüm bu medya araçları arasında pandemi döneminde en fazla artış gösteren uygulamanın TikTok olduğunu belirten Uslu,  "TikTok bu dönemde en popüler sosyal medya uygulaması konumundadır. Her gün birkaç saatini bu uygulama karşısında geçiren çocuklar TikTok için 'zaman öldürmenin (to kill time) en iyi yolu' ifadesini kullanmışlardır. Çoğunlukla kendi içeriklerini uygulamaya yüklemeyi tercih eden çocuklar, bazı durumlarda ise platformda meşhur olan (TikTokker) kişilerin içeriğini kopyaladıklarını belirtmişlerdir. Araştırmaya konu olan örneklemden TikTok kullanmayanların oranı sadece yüzde 7. Uygulamayı kullananlardan kendi videolarını yapıp paylaşanların oranı ise yüzde 66’dır. 16 yaşındaki William’ın uygulamayla ilgili sözleri dikkat çekici; 'Sadece 5 dakika geçirmek için uygulamaya girerken bir de bakmışım ki videoları kaydıra kaydıra 2 saat geçmiş, bu adeta bir bağımlılık.' YouTuber ve TikTokker olarak adlandırılan sosyal medya starlarının sayısının artması, çocukların onları taklit etmesine neden olmakta ve kendi içeriklerini üretmenin kendilerine para kazandıracağına olan inançlarını arttırmaktadır" dedi.

Ayrıca pandemi döneminde çocukların daha az ödev yaptığını da belirten Uslu, koronavirüs haberlerine olan ilginin de azaldığını da söyledi.


İlgili uygulamalar
TikTok, ABD'de hala yasaklanmadıTikTok, ABD'de hala yasaklanmadı
Trump ve TikTok arasındaki mücadele devam ediyorTrump ve TikTok arasındaki mücadele devam ediyor

PAYLAŞ