Microsoft Edge uzantı kabul etmeye başladı - Haberler - indir.com

Microsoft Edge uzantı kabul etmeye başladı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 33 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-18 15:59:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Donanım

Edge tarayıcısıyla arama motoru sektöründe Google’ın önemli rakiplerinden olan Microsoft Edge’ye geliştiricilerin eklenti gönderebileceğine dair bir açıklama yaptı. Microsoft Edge 15 Ocak itibariyle güncellenmiş versiyonuyla kullanımda olacak!

Edge geliştiricilere açılıyor 

Micosoft yeni bir güncellemeyle Chromium tabanlı tarayıcısı olan Edge’yi geliştiricilerin uzantı katkına açıyor. Edge’nin güncel versiyonu 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren kullanıma açılacak. Yapılan değişiklikle ilgili Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre geliştiricilerin Edge’ye uzantı taşımak için çok fazla uğraşmasına gerek olmayacak.  Windows 10 yüklü bilgisayarlarda varsayılan tarayıcı olarak yüklü gelecek olan Edge’nin yaklaşık 900 milyon kullanıcıya erişmesi bekleniyor bu nedenle geliştiricilerin uzantılarıyla birçok kullanıcıya ulaşmak için büyük bir şanları bulunuyor. 

Microsoft Edge'den Yüksek Güvenlik ÖnlemleriMicrosoft Edge'den Yüksek Güvenlik Önlemleri

Microsoft Edge'deki önemli bir özellik Chrome'a geliyor

Cortana ve hesap senkronize etme gibi hizmetleri bulunduran Edge, PDF’lere not alama gibi işlevsel özelliklere de sahip. Google kullanmak istemeyen ya da yeni tarayıcılar denemek isteyenler için harika bir alternatif olan Edge, Microsoft’un kötü bir şöhrete sahip olan Internet Explorer’ını da çoktan unutturmuş gibi duruyor. Bunun yanı sıra Google ile aynı çekirdek tarayıcı üzerine kurulan Edge, Chrome kullanmış kullanan kullanıcılar için tanıdık izler barındırıyor. Google’de Chrome tarayıcısını Chromium adını taşıyan açık kaynaklı bir projeden geliştirerek kullanıcılara sunmuştu. Dolasıyla Edge ve Chrome ve çekirdek tarayıcısının farklı versiyonları. 

Edge ve Chrome aynı çekirdek tarayıcının üzerine kurulu! 

Google'ın Chrome’u geliştirirken açık kaynaklı bir çekirdek seçmesindeki en büyük nedenlerden biri, farklı geliştiricilerin dışarıdan katkı sağlayabilmesine olanak tanımaktı ki buda Google büyük ölçüde avantaj sağlayan etkenlerden biri olmuştu. Görünüşe göre Internet Explorer’da başarısını kaybeden Microsoft’ta aynı yolu izleyerek Edge’yi geliştiricilerin erişimine açık bırakmak istemiş, üstelik Edge’ye uzantı eklemek için geliştiriciler sitelerini Edge’ye özel olarak tasarlamak zorunda da değiller. 

Chromium Microsoft Edge Android İçin Yayında

Internet Explorer’ın devamı olarak görülse de özellikleri açısından çok daha kullanışlı olan Edge Windows 10 ile birlikte hayatımıza girmiş ancak ilk etapta beklenen etkiyi sunmamıştı. Bunun üzerine Microsoft’un radikal bir karar alarak tarayıcısını Chrome gibi Chromium yapısının üzerine kurması Edge için umut olduğunu gösteriyor. Peki Edge birkaç sene sonra Chrome’a rakip olabilir mi? Bunu a ilerleyen zamanlarda birlikte göreceğiz. 


Microsoft Edge için beklenen özellik geldiMicrosoft Edge için beklenen özellik geldi
Microsoft Excel, Play Store'da 1 milyar indirmeyi geçtiMicrosoft Excel, Play Store'da 1 milyar indirmeyi geçti

PAYLAŞ