İslami Bitcoin Geliyor! - Haberler - indir.com

İslami Bitcoin Geliyor!

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 19 ''   Yayınlanma Zamanı : 2017-12-12 13:00:00
Editör : Ercan Kızılkoca
Kategori : Kripto Para

Bahreyn Merkez Bankası yöneticisi olan Halid Hamad, bütün ülkelerin teknolojiyi benimsemesi ile ön koşulu ile gelecek yıllarda tek kullanılacak olan para birimlerinin Bitcoin'ler olacağını sözleri ile belirtti. Hamad, "Orta ve uzun vadede İslami Bitcoin bizleri beklemekte mi?" sorusu üzerine, "Evet, bekliyor. " açıklamasını yaptı.

İslami Bankacılık Konferansı'nda konuşan Bahreyn Merkez Bankası Bankacılık Gözetiminden Sorumlu Yöneticisi Halid Hamad, petrol fiyatlarındaki değişimin bazı hükümetleri diğer sektörlerde yatırım yapmaya ve farklı enstrümanlar üretmeye ittiğini söyledi.

Bahreyn Merkez Bankası olarak FinTech sektörüne daha fazla yatırımcı çekmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Hamad, şunları kaydetti:

"Bahreyn olarak FinTech alanında bu bölgenin ana merkezi olmak istiyoruz. Banka kartları ve kredi kartlarının basılması, işlenmesi ve ödeme sistemleri konusunda 2014'te bir düzenleme yaptık. Bankalar bu alandaki maliyetlerini azaltmak istiyor. Kartlı ödemeler alanında lisans vermeye başladık. Bu sayede bu alanda hizmet veren firmalar Bahreyn'e gelmeye başladı. Bankalar, bulut bilişim maliyetlerini azaltmak istiyordu. Bunun için regülasyonlar yaptık. Amazon, bulut bilişim hizmetleri alanında Bahreyn'i bir merkez olarak kullandı. Bulut bilişimi sektöründen sadece bankalar yararlanmıyor, aynı zamanda hükümet ve diğer sektörler yararlanabiliyor."

Sanal para olarak isimlendirilen Bitcoin'e de değinmiş olan Hamad, Bitcoin'in, gelecek senelerde yoğun olarak kullanılabileceğini, yıkıcı ürünlerden en az bir tanesi olacağını ve şu anki kağıt paranın yerini alabileceğini de sözlerine ekleyerek söyledi.

Hamad, "Orta ve uzun vadede İslami Bitcoin bizleri bekliyor mu?" sorusu üzerine, "Evet, bekliyor. Tabii bunun bir ön koşulu var. Bütün ülkelerin bu teknolojiyi benimsemiş olması... Gelecek yıllarda tek kullanılacak para birimleri Bitcoin'ler olacak. Önümüzdeki yıllarda kartların da ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Operasyonel maliyetleri ve riskleri azaltmak için ATM'lerden kişisel bilgilerinizi girerek işlem yapılacağını öngörüyorum." diye sözlerini söyledi.

BİTCOİN FİYATI NE KADAR?

Sanal para birimi olan Bitcoin'in değeri, ilk defa bu kadar büyük bir borsada işlem görmeye başlamasının hemen ardından yükselmeye devam ediyor.

Chicago'daki CBOE borsasında dün akşam saatlerinde "XBT" kodu ile işleme açılmış olan Bitcoin vadeli kontratları kısa sürede yaklaşık yüzde 16 artış kaydetti.

Ocak ayının vadeli Bitcoin kontratları, 15 bin 470 dolardan başladığı borsa serüvenine dün gece saatlerinde 17 bin 740 dolara dek çıktı. 12 Aralık sabah saatlerinde Bitcoin'in fiyatı ise 16 bin 500 dolar civarında.

Analistler, Bitcoin vadelilerine yönelik talebin beklenenlerinden daha da fazla olmasının fiyatlardaki oldukça hızlı artışı beraberinde getirdiğini belirtmektedir. Bitcoin'in spot piyasadaki fiyatı hafta sonunda 14 bin dolara kadar geriledikten hemen sonra şu sıralar 17 bin 450 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

CBOE'nin işlem saatlerini ve ABD'nin Doğu Zaman Dilimi'ne göre hafta içi her gün 09.30-16.30 olarak belirlenmiştir. Üstelik, pazar günleri saat 18.00'den pazartesi sabah saat 09.30'a kadar devam etmiş olan ek bir seans bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük borsa işletmecisi olan CME Group da vadeli bitcoin işlemlerine Aralık'ın 18'inden itibaren başlayacağını duyurmuştu. Fakat, New York'ta faaliyet göstermiş olan Nasdaq'ın Bitcoin vadeli kontratları için de harekete geçtiği konuşulmaktadır. 

Bitcoin'in vadeli piyasalarda işlem görmesinin, "balondur patlar" spekülasyonları nedeni ile kararsız kalan bazı yatırımcıların endişelerini giderebileceği öngörülüyor.

 

PAYLAŞ