Instagram, plastik cerrahi sonrası filtrelerini kaldırıyor - Haberler - indir.com

Instagram, plastik cerrahi sonrası filtrelerini kaldırıyor

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 41 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-10-25 17:34:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Instagram’ın son dönemde artan estetikli hikaye filtreleri, gençlerin zihinsel sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle kaldırılıyor. Plastik cerrahi sonrasını baz alan bu filtreler ve benzer artırılmış gerçeklik filtreleri uygulamadan kaldırılıyor. Instagram’ın sunmuş olduğu AR filtre özelliği sayesinde kullanıcılar da kendi filtrelerini yapabiliyorlar. Bu noktada dudak enjeksiyonları, dolgu maddeleri, ve yüz gerdirme yaptırılmış gibi gözüken tüm filtreler kaldırılıyor. Araştırmalara göre yüz değiştiren filtrelerin insanların göründüğü şekilden kendilerini daha kötü hissetmelerine yol açıyor. Bu noktada ise kullanıcı deneyimi kötü etkilendiği için şirket bu filtreleri kaldırma kararı aldı.

Instagram’dan Estetik Filtreleri Kaldırılıyor

Filtreleri üreten Spark AR şirket sözcüsü “Politikalarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Filtrelerimizin insanlar için olumlu bir deneyim yaratmasını hedefliyoruz. Plastik cerrahi ile alakalı tüm filtreleri galerimizden kaldıracağız ve bunun gibi filtrelerin onayını durduracağız.” Sözlerini dile getiriyor. Özellikle son dönemde gençlerin zihinsel sağlığını etkilediği düşüncelerinin artması ile beraber bu tür sınırlandırmalar için yoğun bir baskı altına girmişti. Instagram bu noktada plastik cerrahi işlem uğramış gibi gösteren Fix me ve Plastica gibi filtreleri kaldırmaya başlıyor.

Instagram’ın tüm bu filtreleri kaldırmasının ne kadar süreceği bilinmezken, birçok kullanıcının yasağı desteklediği biliniyor. Bazı olumsuz tepkiler de yer alırken, Spark AR’a göre geçtiğimiz yıl bir milyardan fazla kullanıcının yüz değiştirme filtresi kullandığı belirtiliyor. Bakalım şirket bu filtreleri kaldırması ile beraber ne gibi yeni filtreler sunacak göreceğiz.
İlgili uygulamalar

PAYLAŞ