Huawei gizli kamera patenti aldı - Haberler - indir.com

Huawei gizli kamera patenti aldı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 50 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-07-05 11:32:02
Editör : Ayça Yurttaarslan
Kategori : Donanım

Akıllı telefon pazarında bulunan telefon kameraları günden güne gelişmiş özelliklere kavuşması, kullanıcıların sahip oldukları alternatiflerin artmasını sağlarken, markalarında birbirleriyle sıkı bir rekabete girmesini sağlayarak pazarı her zaman dinamik tutuyor. Son dönemde en popüler olan kameralar ise, ekran altı kamera modelleri olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir atılımla bulunan bu teolojiye markaların geçiş yapması önümüzdeki sene çok güçlü bir rekabet yaşanacağının da bir göstergesi. 

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen MWC’de Oppo ekran altı kamerasına sahip Vivo’yu tanıtmıştı. Xiaomi gibi popüler markalarında bu alanda patentleri ve çalışmaları olmasıyla birlikte, rekabete yeni bir isim daha eklendi. Huawei’nin de ekran altı kamera teknolojisini yeni cihazlarında kullanabilmek için, arayüz alanının nasıl olacağına dair bir çalışma yaparak patent aldığı öğrenildi. 

Huawei, Teknik Destekleri Uygulama Üzerinden GerçekleştirecekHuawei, Teknik Destekleri Uygulama Üzerinden Gerçekleştirecek

Huawei ekran altı kamera patenti aldı 

Huawei Yeni Katlanabilir Telefon Çıkartıyor

Patent hakkında sızdırılan bilgilere göre, Huawei’nin ekran altı kameralar bulunuyor. Ön kamera alanı için birden fazla çözüm getiren Huawei, yeni teknolojisiyle ön plana çıkacak gibi duruyor. Sızan patent görüntülerinden birinde, ekranda görüşme sürenizin nasıl olacağına dair bir görüntü bulunurken, bir diğer görüntüde ise Kamera Modu açıkken ekranın nasıl bir görünüme sahip olacağı yer alıyor. Bunun yanı sıra aramanızla ilgili görüntülerde detaylı bir şekilde görüntülenebiliyor. Bu patent dosyasında öne çıkan bir diğer özellik ise, ön kameranın konumlandırılması.  

Oppo ön kamerasını ekranın üst tarafından ortasına doğru konumlandırırken, Huawei markası Honor View 20 ve Huawei Nova 5i için, ön kamerasını sol üst köşeye yerleştirmeyi planlıyor. Huawei’nin bu tasarımı ise, telefona ilk bakıldığında kameranın göze çarpmayan bir şekilde entegre edilmeye çalışıldığının bir göstergesi. Kamera sol köşeye konumlandırıldığı zaman arabirimi etkilemeyecek bir yapıda olması da, Huawei’nin tasarım konusundaki hassasiyetini gözler önüne seriyor.  

Kamera arayüzü değiştirebilir 

Huawei: Honor 20 Serisi Güvenlik Güncellemelerini Alacak

Huawei’nin tercih etmiş olduğu kamera konumlandırılması, bu sayede kamera telefonun ana ekranındaki görevi dışında uygulamalara bağlıda daha fazla işlevsellik kazanmış olacak. Tasarım patentinin eskizlerine göre, Huawei’nin tasarımda ekranın üst kısmına sensörlerin yerleştirilebilmesi için yeni bir alan yaratabileceğinin de ipucunu veriyor. Bu şekilde de ön kamera hizasında olan tasarımla kullanıcı arayüzünün kalan kısımları birbirinden ayrılıyor. Huawei’nin bu patenle birlikte cihazlarında hangi donanımı kullanacağı ise henüz belli değil. 

 


Huawei P30 serisi, 10 milyon satışa ulaştıHuawei P30 serisi, 10 milyon satışa ulaştı
Huawei savaşı Samsung'u KıskandırıyorHuawei savaşı Samsung'u Kıskandırıyor

PAYLAŞ