Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin istifa etti! - Haberler - indir.com

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin istifa etti!

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 21 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-04 11:00:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Teknoloji dünyasının lider isimlerinden Google'ın kurucuları arasında yer alan Larry Page ve Sergey Brin, ana şirket Alphabet'in İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevinden istifa ettiklerini açıkladılar. Halihazırda Google'ın CEO'su olan Sundar Pichai, artık Alphabet'in idaresini de üstlenecek. Şöyle ki 1998 yılında Kaliforniya'da bir evin garaj kısmında kurulan Google eşliğinde henüz emekleme kısmında olan internete yürümeyi öğreten Larry Page ve Sergey Brin, Google ve Google'a ait olan tüm şirketleri tek bir çatı altında toplamak amacıyla 2015 yılında Alphabet adından kurulan şirketten ayrıldıklarını dile getirdiler. Uzun bir uğraşın ardından Larry Page ve Sergey Brin2in bu önemli görevlerinden ayrılmaları oldukça kafa karıştırıcı oldu. 

Alphabet'in yönetimi artık Google CEO'sunda olacak. 2015 yılının Ağustos ayında Google bünyesinde CEO'luk yapan Sundar Pichai, bugün itibariyle gerçekleşen istifanın ardından artık hem Google bünyesinde hem de Alphabet bünyesinde CEO'luk görevini üstlenecek. Larry Page ve Sergey Brin, konu ile ilgili ortak bir açıklamada bulundu. Şöyle ki istifa eden CEO'lar, yaptıkları açıklamada Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'in yönetimini olduğundan daha basit hale getirmek için bu kararı verdiklerini ve bunun içinde doğru zamanın geldiğini dile getirdi.

Huawei CEO’su: Google uygulamaları olmadan da yaparızHuawei CEO’su: Google uygulamaları olmadan da yaparız

Pichai, yaşanan bu değişimin Alphabet'in günlük çalışma sisteminde herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi. Şirketin gelecek günlerde ortaya çıkacak olan zorlukların üstesinden gelmeye ve Google'a odaklanmaya devam edeceğini dile getiren Hintli yönetici her iki şirketin iş modelinde ciddi anlamda değişiklikler olmayacağını dile getirdi. 

Teknoloji devi Google ve Alphabet'e uzun süredir bağlı bir şekilde çalıştıklarını, kurul üyeleri, hissedarlar ve aynı zamanda ortak kurucular olarak yönetim kurulunda kalacklarınjı ve Pichai ile düzenli görüşmeler içerisinde olduklarını dile getiren Page ve Brin; "İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google'ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok. Şirket yönetimini Pichai'den daha iyi bir şekilde yapacak kimsenin olmadığına inanıyoruz" şeklinde konuştu. Yapılan bu değişikliğin ardından hem Google hem de Alphabet'e liderlik edecek olan Pichai'nin gelecek günlerce her iki şirket için nasıl bir yol haritası çizeceği oldukça merak edilen bir konudur. Yakın zamanda bu planlar hakkında bildi edinmemiz mümkündür. 

 


Google Fotoğraflar'ın pek bilinmeyen 12 özelliğiGoogle Fotoğraflar'ın pek bilinmeyen 12 özelliği
Avrupa Birliği, Google’ın veri toplama politikalarını araştırıyorAvrupa Birliği, Google’ın veri toplama politikalarını araştırıyor
Google, 2019'un en iyi uygulama ve oyununu açıkladıGoogle, 2019'un en iyi uygulama ve oyununu açıkladı

PAYLAŞ