Google’dan Android krizi hakkında resmi açıklama! - Haberler - indir.com

Google’dan Android krizi hakkında resmi açıklama!

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 12 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-16 10:59:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Türkiye'de bulunan Android işletim sistemli akıllı cihazlar için lisans iptali konusu hakkında Google'dan açıklama geldi. Söz konusu açıklama ile beraber Google, sürece son noktayı koymuş oldu. Teknoloji devi Google'a, Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplerine fırsat tanımayarak haksız rekabet ortamı oluşturma gerekçesi ile cezaya çarptırıldı. Her iki tarafta düzenlemeler konusunda bir anlaşmaya varamamış, teknoloji devi meydana gelen bu durumun düzeltilmemesi halinde, Türkiye'de piyasaya girecek olan yeni Android işletim sistemli telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanmaları adına lisans vermeyeceğini dile getirmişti. Hal böyle olunca, kullanıcıların kafasında çeşitli soru işaretleri oluştu. 

bu soruların en önemli olarak görüleni Google tarafından yapılan açıklama ile ortadan kaldırıldı. Şirket tarafından konu hakkında yapılan resmi açıklama şu şekilde; "Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik. Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz." 

Google'dan Türkiye'ye uyarı! Lisanslar durdurulabilirGoogle'dan Türkiye'ye uyarı! Lisanslar durdurulabilir

Yani yaşanan bu süreçten mevcut akıllı cihazlar etkilenmeyecek. Meydana gelen sorun, gelecekte piyasaya sürülecek olan yeni akıllı cihazlar için sorun teşkil edebilir gibi gözüküyor. 

Google, gelecek Android cihazlara lisans vermeyebilir

Rekabet Kurumu tarafından haksız rekabet gerekçesi ile cezaya tabii tutulan Google, bunun karşısında boş durmadı ve önemli yaptırımlardan söz etti. Özellikle ülkemiz için sert yaptırımlar olma ihtimalinin olduğunu görüyoruz. Şöyle ki sürecin çözülmemesi halinde Google, Türkiye'de satışa sunulacak olan yeni Android cep telefonları için Google hizmetlerinden faydalanmak adına lisans vermeyebilir. Lider şirket Google'ın Türkiye'deki Android lisansını iptal etmesi halinde, ülkemizde gelecek günlerce satışa sunulacak olan yeni Android cihazlarda Google servislerinin ve uygulamalarının ön yüklü olmadığını görebilirsiniz. Hatta Google uygulamalarının ve servislerinin APK dosyası şeklinde indirilmesi halinde bu dosyaların düzgün çalışmayacağı da söyleniyor. Herkes için son derece kötü olan bu durumun çözüme kavuşması adına çalıştıklarını dile getiren şirket, mevcut kullanıcıların herhangi bir zorluk ile karşılaşmayacaklarını belirterek onları rahatlatıyor. 

Gelecek günlerde neler ile karşılaşacağımızı şimdiden kestirmek ise zor gözüküyor. Buna ek olarak yeni Android tabanlı akıllı cep telefonları için gelecek pek de parlak gözükmüyor. Konu ile ilgili eğer anlaşma sağlanmazsa, Türkiye'de akıllı cep telefonunu oldukça kötü bir süreç bekliyor gibi gözüküyor. Hatta öyle ki cep telefonu sektörünü neredeyse durdurma noktasına getirecek olan bu duruma izin verilmeyeceğini düşünüyoruz. Aksi halde Android kullanıcıları gibi Türkiye'de bu durumdan oldukça kötü bir şekilde etkilenecek. 

 PAYLAŞ