Google ve Rekabet Kurumu telefonlardaki ön yüklü uygulamalar konusunda anlaşamadı - Haberler - indir.com

Google ve Rekabet Kurumu telefonlardaki ön yüklü uygulamalar konusunda anlaşamadı

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 2 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-16 09:29:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Rekabet Kurumu tarafından Google'a yapılan baskı sonucunda, şirketin Android cihazlarda yüklü bir şekilde gelen uygulamalar için üreticilere verilen lisansları sıkıntıya soktu. Bunun üzerine Google iş ortaklarında lisans konusunda uyarı mesajı gönderdi. Android işletim sistemi bulunan akıllı cihazlarda yüklü gelen Google servisleri, şirketin Avrupa'da büyük bir ceza almasına neden olmuştu. Yine bu sebepten dolayı Rekabet Kurulu, Türkiye'de de Google'ı mercek altına alarak işleri daha da çıkmaza soktu. 

Rekabet Kurulu Türkiye'de yaptığı incelemeler sonucunda Google'ın Android akıllı cihazlar içerisinde yüklü gelen uygulamalarından dolayı haksız rekabet ortamı oluşturduğu gerekçesi işe bu durumun düzeltilmesi kararını verdi. Rekabet Kurumu'nun yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddeden Google, üreticilere verdiği lisans konusunda adeta çıkmaza girmiş gibi gözüküyor. Bildiğiniz üzere Google, teknoloji dünyasında kilit parçalara sahip olan bir şirlet. Özellikle akıllı cep telefonu pazarında pastadan payını büyük bir şekilde alıyor. Akıllı cep telefonlarda ön yüklü olarak gelen Google servisleri neredeyse hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelmişken bu kararın ardından neler geleceği de merak edilmiyor değil. 

Google, 2019'un en çok aranan film ve dizilerini belli olduGoogle, 2019'un en çok aranan film ve dizilerini belli oldu

Google'a günde 1.5 milyon lira ceza

Rekabet Kurulu, 7 Aralık tarihinde Google hakkında verdiği bu karar ile beraber şirketi oldukça ciddi bir çıkmaza sokmuş durumda. Verilen karar doğrultusunda Google, 2018 yılı Türkiye cirosunun on binde 5'i oranında günlük olarak idari para cezasını karşılayacak. Söz konusu bu milyar yaklaşık olarak 1.5 milyon liraya denk geliyor. Günlük olarak verilen bu ceza, 7 Aralık tarihi az alınarak işleme konulacak ve şirketin hanesine yazılacak. 

Yaşanan bu olayın ardından Google'ın, Türkiye'de yer alan iş ortaklarına, akıllı telefon üreticilerine ve akıllı telefon satışı saplayan GSM operatörlerine kararını açıkladığı bir bilgilendirme yazısı gönderdiği duyuruldu. Şöyle ki Google tarafından, 12 Aralık tarihi itibariyle ülkemizde satışı gerçekleşen Android işletim sistemli akıllı cihazlardaki kendisine ait olan tüm uygulamaların lisansının iptal edileceğini, bu tarihten sonra da piyasaya girecek olan tüm Android telefonlara Google uygulamaları adına lisans verilmeyeceği ve ek olarak uygulamaların da yeni sürümlerinden faydalanılmayacağı belirtildi. 

Söz konusu bu yazı içerisine Google'ın, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle’nin iletişim bilgilerini de eklediği ve bu bilgileri kullanarak kararın geri çekilmesi ya da düzeltilmesi için iş ortaklarının baskı yapması gerektiğini de belirtti. Durumu özetlemek gerekirse Rekabet Kurulu tarafından verilen karar neticesinde, Google'ın akıllı cihazlarda ön yüklü bir şekilde gelen uygulamaları lisans konusunda çok ciddi bir çıkmaza girmiş gibi gözüküyor. Google hizmetlerinden başta arama motoru olmak üzere, Google Play, YouTube ve Gmail gibi temel servislerin Android işletim sistemi bulunan akıllı cihazlarda ön yüklü bir şekilde geliyor olması rakiplerinin önünü kapatıyor. Google tarafından sunulan uygulamalar olmadan da çıkış yapmanın, lisans ücretleri konusunda üretici şirketleri bir hayli zorladığı bilinen bir gerçektir. Rekabet Kurumu'da tam olarak bu durumun önüne geçmek adına Google'a bu şekilde yaptırım uyguluyor. 

 


Google Chrome 79 neler sunuyor?Google Chrome 79 neler sunuyor?
Google'ın hesabınızı kapatma ihtimaline karşı neler yapabilirsiniz?Google'ın hesabınızı kapatma ihtimaline karşı neler yapabilirsiniz?
Powerpoint dosyasını Google Slaytlar'a nasıl aktarırsınız?Powerpoint dosyasını Google Slaytlar'a nasıl aktarırsınız?

PAYLAŞ