GitHub dünyanın en büyük DDoS saldırısına nasıl karşı koydu? - Haberler - indir.com

GitHub dünyanın en büyük DDoS saldırısına nasıl karşı koydu?

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 28 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-03-02 20:00:00
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Global çapta hizmette olan geliştiriciler ve yazılımcıların popüler platformu GitHub internet sitesinde tarihinin en büyük DdoS saldırılarından birisi gerçekleşti. 28 Şubat'tan beri gerçekleşen bu olayda sistem ayakta kaldı ve saldırıyı savurdu. Korsanlar tarafından internet sitesinin erişimi yavaşlatmak ve engellemek adına DdoS saldırılarını gerçekleştiriyorlar. Bu saldırı ile siteler geçiçi olarak çevrim dışı kalabiliyor ve sunucuları ile bağlantıları kesiliyor. Site yetkilileri ise bu esnada bu saldırıların önüne geçmeye çalışıyorlar.

Dünyanın en büyük platformlarından birisi olan GitHub'a gerçekleşen bu saldırı esnasında saniyede 1.35 terabitlik veri akışı sağlandı ve toplam 10 dakika boyunca kesintisiz saldırı yapıldı. 28 Şubat'ta gerçekleşen bu durumda yöneticiler saldırıyı fark etti ve korsanlara karşı güvenlik önlemleri almaya başladılar. Bu güvenlik isimlerinden birisi olan Akamai Prolexic'den destek istediler. Şirket bir süre uğraştıktan sonra siteyi eski haline getirmeyi başardı.

Büyük ölçekli saldırılar arasında ABD merkezli DNS sağlayıcısı olan DNY'da gerçekleşmişti. O saldırıda saniyede 1.2 terabitlik bir veri kullanılıyordu. GitHub'un IP adresi sızdırıldı ve veri tabanına odaklı bir alt yapı olduğu için sunuculara yoğun bir şekilde sorgu gönderildi bu sayede saldırı başlamış oldu. Bu büyük saldırıda Github platformu birkaç dakikalığına hizmet aksaklığı yaşadı ve sonrasında platform işlemeye devam etti. Bu noktada GitHub platformunun iyi bir iş ortaya çıkarttığını söyleyebiliriz.

PAYLAŞ