Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram'ın birleşmesine büyük engel - Haberler - indir.com

Facebook Messenger, WhatsApp ve Instagram'ın birleşmesine büyük engel

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 51 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-13 15:29:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in sahip olduğu şirket çatısı altında Instagram, Messenger ve WhatsApp gibi popüler mesajlaşma altyapılarını görüyoruz. Bu yılın başında işte söz konusu altyapının birleştirilmesine yönelik bazı raporlar ortaya çıkmıştı. Ancak Facebook’un bu planı suya düşme ile karşı karşıya geldi. Henüz kısa süre önce yeni kurumsal logosunu tanıtan Facebook, sahip olduğu Instagram ve WhatsApp gibi diğer servislerini ana uygulamasından ayırmak istiyor. Facebook’u bir uygulama olmaktan çok kurumsal bir kimlik olarak yansıtmak isteyen şirket, yeni logosunu sahibi olduğu diğer uygulamalara da eklemeye başlamıştı. Yılın başında ise WhatsApp, Instagram ve Messenger’ın alt yapı birleştirilme planlarının olduğu ortaya çıkmıştı.

Facebook uygulama birleştirmesinde sorun çıktı

Facebook Messenger ekran paylaşımı özelliğini test ediliyorFacebook Messenger ekran paylaşımı özelliğini test ediliyor

Plana göre üç uygulama bağımsız olarak kullanılmaya devam edilecek, ancak mesajlaşma alt yapısı aynı olacak. Bu kapsamda üç uygulama için yeni bir “Gizlilik Odaklı Vizyon” belirlemiş olan Facebook, kullanıcı gizliliği, daha iyi veri yönetimi, daha güçlü şifreleme ve güvenli veri depolama gibi temel kavramlara odaklanmıştı. Ancak Facebook’un skandallara sahip geçmişinden ötürü şirketin bu birleşme sürecinde çeşitli engeller önüne çıkabilir. The Wall Street Journal kaynaklı rapora göre ABD’li yetkililer, Facebook’un sahip olduğu söz konusu Pazar konumunu kötüye kullandığına dair şüpheleri bulunuyor. FTC ise şirketin uygulamalarını birleştirirken benimseyeceği politikaya odaklanacak ve piyasadaki rekabetin durumun ölçecek.

FTC’den gelen olumsuz bir rapor, Zuckerberg’ün bu planından vazgeçmesini sağlayabilir. Söz konusu habere göre FTC, Facebook’un bu politikası noktasında diğer benzer hizmetlerin sosyal medya servislerinin Facebook ile rekabet etmesini önlemesinden şüphe duyuyor. Durum böyle olunca daha önce benzer endişelerin yersiz olduğunu Facebook ifade etmişti. Ancak şuan için FTC’nin Facebook’a dava açıp açmayacağı henüz belli olmuş değil.


Adobe, Facebook'un VR üreticisi Oculus Medium'u satın aldıAdobe, Facebook'un VR üreticisi Oculus Medium'u satın aldı
Facebook, Spotify ve Google Vergi ile Tanışıyor!Facebook, Spotify ve Google Vergi ile Tanışıyor!

PAYLAŞ