Dünyanın en değerli şirketi sıralamasında Apple ikinci sıraya düştü! - Haberler - indir.com

Dünyanın en değerli şirketi sıralamasında Apple ikinci sıraya düştü!

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 32 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-13 18:29:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Donanım

Dünyanın en değerli şirketler sıralamasında uzun bir süredir liderin, teknoloji devi Apple olduğu biliniyordu. Ancak Apple tahtı bir başka şirkete kaptırdı. Apple’ı arkasında bırakan şirket ise bambaşka bir sektörden gelip liderliğe oturdu. Geçtiğimiz Perşembe günü ile beraber halka arz gerçekleştiren ve Suudi borsasında işlem görmeye başlayan petrol şirketi Saudi Aramco, beklenenin üzerinde ilgi görmeye başladı. Şirket değeri hisse başına yüzde 10 artış sergiledi ve dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı geçerek sıranın zirvesine yerleşti.

Dünyanın En Değerli Şirketi Değişti

Apple Pro Display XDR Türkiye fiyatı bir araba parası!Apple Pro Display XDR Türkiye fiyatı bir araba parası!

Suudi Arabistan merkezli olan Saudi Aramco şirketi halka arz sonrasında borsada işlem gördü ve iki gün boyunca hisselerini yüzde 10 arttırdı ve 10.32 dolar hisse değerine ulaştı. Bu artış ile beraber şirketin değeri 2 trilyon dolar değerine erişen ilk şirket olmayı başardı. 1.2 trilyon dolar değeri ile Apple ise ikinci sıraya yerleşti. Saudi Aramco şirketinin halka arz işlemi sonrasında 300 milyar dolar gelir elde ettiği gözüküyor. Halka arz yönetmeni Samba Capital ise şirket hissedarlarının yüzde 97’sinin ülke içinde olduğunu belirtiyor. 2016 yılında kısmı özelleştirmeye de giden şirket, 3 yıl içinde 2 trilyon değerine erişmiş oldu.

Saudi Aramco şirketi Arabista’nın en büyük ham petrol ihracatçısı olurken, analistler şirket değerinin düşebileceğini düşünüyorlar. Bunun sebebi olarak ise şirketin değerinin beklenmedik yükselişi ve dünyadaki petrol fiyatlarının düşmesi olarak nitelendiriliyor.  


Apple, 24 ay taksit ile iPhone satışına başladı!Apple, 24 ay taksit ile iPhone satışına başladı!
Apple’dan yeni kulaklık: Powerbeats 4Apple’dan yeni kulaklık: Powerbeats 4

PAYLAŞ