Apple, Intel'in mobil modem departmanını satın aldı - Haberler - indir.com

Apple, Intel'in mobil modem departmanını satın aldı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 57 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-12-03 15:00:03
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Teknoloji dünyasının lider isimlerinden Apple, yeni bir işe daha imza attı. Apple tarafında uzun bir süredir 1 milyar dolarlık bir satın alma konuşuluyordu. Şirket sonunda bu satın alma işlemini gerçekleştirdi ve artık Intel'in modem departmanının yeni sahibi olmaya hak kazancı. Bundan sonra şirket, Qualcomm yongalarını kullanmayı geride bırakacak gibi gözüküyor. Intel şirketi, şirketin akıllı cep telefonu modem üretimi departmanının büyük bir kısmını Apple şirketine sattı. Söz konusu bu satış bugün itibariyle atılan imzalar ile tamamlandı. Temmuz ayında açıklaması yapılan bu anlaşma sonrası fiyatın 1 milyar dolar olduğu duyurulmuştu. Daha önce haberlerimizde yer verdiğimiz üzere Apple Qualcomm ile zaman zaman sorun yaşıyordu. Intel ile yapılan bu anlaşmanın ardından Apple Qualcomm'a karşı kendi modem üretimini yapacağı departmanı kullanabilecek. 

İki şirket arasında yapılan bu anlaşma sadece şirketin mobil modem departmanını kapsıyor. Yani şirket, bilgisayar ve loT destekli cihazlar adına yonga üretimi yapmaya devam edecek. Hatta otonom araç modemlerinin üretimi de Intel'de olacak. Teknoloji şirketi Apple'ın bu sektörde de çalışmalar yaptığı biliniyor. 

Intel, yapay zeka ile felçli hastalara umut ışığı olduIntel, yapay zeka ile felçli hastalara umut ışığı oldu

Intel'in modem departmanı Apple'a geçti

Intel şirketinin, Qualcomm'un rekabet engelleyici patent taktiklerinin bu satışı zorunlu hale getirdiği dile getiriliyor. Şirketin yöneticileri, FTC'nin Qualcomm'a yönelik incelemelerinde tanık adı ile yer almıştı. Yargıç, davanın düşmesini sağlamış olsa da Qualcomm, bu konu hakkında temyize gitmişti. İki şirket arasında anlaşmanın tamamlanması ile beraber Apple, kendi ürünlerinde kullanmış olduğu bir tedarik ürünün halkasını daha kendi bünyesine katmış oldu. Bu sayede gücünü bir kez daha artırmanın yolunu buldu. Yapılan bu anlaşma sayesinde artık şirketin gerekli ekipmanları tasarlaması ve üretmesi için üçüncü taraf şirketler ile çalışma içerisine girme zorunluğu ortadan kalkmış oldu. Bu da elbette ki şirketin işini kolaylaştıran en önemli durumlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Hatta öyle ki, mobil modemler akıllı cep telefonu tasarımlarının en önemli aşamalarından bir olduğu için bu anlaşma ile Apple'ın işi daha da kolaylaştı. 

Apple, tedarik zincirini kendi eline geçiriyor

Çeşitli ürünlerin üretim aşamasında üçüncü taraf şirketler ile anlaşmalı bir şekilde üretim yapan şirketler zaman zaman sorun yaşayabiliyorlar. Tıpkı Qualcoom ve Apple gibi, Yaşanan bu olayların ardından Apple tedarik zincirini de kendi bünyesine geçirme kararı vererek Intel'in mobil modem departmanını ele geçirme kararı verdi ve bu karar bugün itibariyle de gerçekleşti. Apple bildiğiniz üzere adım adım yükselen bir şirket. Şöyle ki şirker zaman içerisinde kendi ürettiği ve dışarıdan satın alımları sona erdirerek pek çok bileşeni ele geçirdi. İlk olarak 3 farklı iPhone modelinde A serisi Apple işlemci yongaları ortaya çıkmadan önce Samsung işlemcileri kullanmıştı. Ardından üretimini yaptığı cihazlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen şirket yonga üretimi kısmını da kendi eline geçirme kararı verdi.Bu şekilde ilerleyen şirket performans anlamında çok daha başarılı olduğunu kanıtladı. 

 


Inte'in en hızlı işlemcisi Intel i9-9900KS fiyatı ve özellikleriInte'in en hızlı işlemcisi Intel i9-9900KS fiyatı ve özellikleri
Apple ve Intel ortak patent davası açtıApple ve Intel ortak patent davası açtı
Apple online mağazasından müşteri yorumlarını kaldırdıApple online mağazasından müşteri yorumlarını kaldırdı

PAYLAŞ