En çok kullanılan dil çeviri uygulamalarından biri olan Google’ın çeviri platformu Google Translate, geçtiğimiz haftalarda aldığı bir güncelleme ile oldukça kaliteli bir iş yapmayı becerdi. Google CEO’sunun yaptığı açıklamaya göre artık Google Çeviri üzerinden yapılan bir çeviri edebiyat diline en uygun ve yakın bir şekilde çeviri yapabilecek. Adına nöral özellik verilan bu durumda artık başta Türkçe olmak üzere birçok dil üzerinde çeviri yaparken, anlatım bozuklukları ve kelime yanlışları gibi hatalar meydana gelmeyecek. Bu özellik ilk duyurulduğunda Türkçe’nin de nöral destek görmesi Türk kullanıcıları bir hayli sevindirdi diyebiliriz. Özellikle Whatsapp çeviri konusunda oldukça yararlı olacak. Çünkü anlık olarak Whatsapp çevirisi yapmak uzun bir uğraştan bizleri kurtarabilir.

Whatsapp Çeviri Nasıl yapılır?

Bazı Whatsapp kullanıcıları anlık olarak çeviri yapabilmek için Whatsapp çeviri programı arıyordu. Çünkü Google Translate bazen düzgün cümleler çıkartamıyordu. Fakat nöral özellik kazanan bu uygulama sayesinde Whatsapp dil çeviri konusunda çok daha başarılı işler ortaya koyacak.

Şimdi ise bu konu ile alakalı olan WhatsApp’ta anlık olarak dil çeviri yapmayı sizler için derledik. Öncelikle nöral özellik kazanan bu uygulama, Türkçe haricinde Almanca, Portekizce, Korece, Fransızca, Çince, Japonca ve İspanyolca ile beraber toplamda sekiz adet dilde edebiyata uygun olarak doğru çeviriler yapabiliyor.

1

WhatsApp Çeviri Programı

Mobildeki Google Çeviri uygulamasına ise Tap to Translate özelliği kazandırılarak artık başka bir uygulama üzerindeyken dahi yabancı bir kelimeyi çeviri işlemi yapabileceğiz. Bu özelliğin en güzel yanından biri ise artık WhatsApp üzerinden anlık olarak dil çevirisi yapmak mümkün olacak.

WhatsApp üzerinden anlık çeviri yapmak için ilk olarak Google Çeviri uygulaması üzerinden ayarlar sekmesine ulaşınız. Burada Tap to Translate kısmını aktif etmeniz lazım. Aktif işlemi yaptıktan sonra, çeviri  yapmanız gerektiği durumlarda uygulamalar arasında geçiş yapmadan kısa bir şekilde çeviri  yapabileceksiniz.

2 1 2

Yukarıdaki örnek resimde göreceğiniz üzere, WhatsApp üzerinden atılan İngilizce bir cümleyi öncelikle kopyalayınız. Kopyalama işlemi ardından hemen ekran üzerinde Google Çeviri amblemi belirecek ve buraya bastığınızda açılır bir pencere şeklinde açılacak olan çeviri kısmında otomatik olarak kelimenin çevrildiğini göreceksiniz. Ancak ekranda amblem belirmez ise bildirim ekranını aşağı kaydırarak oradan açmanız gerekli olabilir. Kopyaladığınız yabancı dil otomatik bir şekilde algılandıktan sonra resimde de gördüğünüz gibi anlık çeviri yapılacak ve dilerseniz Türçe anlamınıda hemen orada kopyalayabileceksiniz.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 replies on “WhatsApp’ta Anlık Olarak Dil Çevirisi Nasıl Yapılır?”

  • Akif Birdal
    22 Ocak 2022 at 13:06

    harika yararlı paylaşım ellerinize sağlık tskrler

  • Ahmet nizam
    24 Ocak 2022 at 20:26

    Türkçeden rusyaya çevi yapmak