Bu kılavuzda, su geçirmez telefonların nasıl çalıştığına ve suyun nasıl içeri girmediğine daha yakından bakacağız. Su geçirmez telefonlar nasıl çalışır?

Son zamanlarda piyasaya çıkan birçok akıllı telefon kutusundan su geçirmez sertifikalarla çıkıyor. Peki günlük birikimlerimizde rol oynayan bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Su geçirmez bir akıllı telefonla sıvılar en büyük düşmanınız olabilir. Ancak yeni teknoloji ile bu artık ciddi bir sorun değil. Mevcut teknolojiler akıllı telefonunuzla yüzmenize imkan verecek kadar güvenilir değil, bunu yapabilirsiniz ancak her zaman küçük bir risk marjı vardır ancak sıvı ile temas sonucu ortaya çıkabilecek riskleri en aza indirir.

2020’nin en dayanıklı akıllı telefonları

Böylece dışarıda yağmur yağdığında, duşta acilen akıllı telefonunuza bakmanız gerektiğinde, ekrandaki lekeleri çıkarmak istediğinizde veya kl’den duş alacağınız zaman su ve diğer sıvılardan korkmayacaksınız.

Suya dayanıklı telefonlar nasıl çalışıyor?

Neredeyse tüm elektronik cihazları sökme konusunda özel bir üne sahip olan iFixit’in bir parçası olan
Scott Howard, konuyla ilgili aldığımız detaylara ışık tutuyor.

Bir akıllı telefonun neredeyse her parçasında çok sayıda delik bulunur. Bunlara konektörler, hoparlörler, mikrofon delikleri ve telefon ve kulaklık jakları dahildir. Tabii telefonun çerçevesi ile cam ekran arasındaki mesafeden bahsetmiyoruz bile. Ayrıca düğmelerdeki küçük delikler de gözden kaçırılmamalıdır.

Peki su yalıtımı nasıl sağlanıyor?

Öncelikle ekranın bakımını yapıyoruz. Akıllı telefonun kenarı ile ekran arasında sıkı bir bağlantı oluşturmak ve hava geçirgenliğini önleyebilecek özel contalar oluşturmak için üreticiler kauçuk benzeri yapışkan malzeme kullanıyor. Bu öğe ayrıca, ana karta jaklar ve kulaklık jakları bağlandığında da sıklıkla kullanılır.

Tutkal her alanda çalışmaz. Örneğin bunları butonlarda ve portlarda kullanamazsınız. Kauçuk contaların devreye girdiği yer burasıdır. Su geçirmez akıllı telefonlardaki kulaklık girişi, şarj portu ve düğmeler genellikle kauçuk contalarla korunur.

Üreticiler de farklı buton teknolojileri kullanabilirler. Örneğin, ittiğiniz fiziksel parçayı dahili elektrik kontaklarından tamamen ayıran bir silikon kauçuk kılıf. Islak asansör çıkmadan ayakkabılarınızı galoşlarla örtmek gibi. Bu, SIM kart tepsisini çıkarırken bastığınız küçük düğme için de geçerlidir.

Su geçirmez ancak hava alabilir

Öte yandan, ses havadaki titreşimler tarafından üretildiğinden hoparlör ve mikrofon hava akışı gerektirir. Ek olarak, tüm havalandırma açıklıklarının kapatılması, iç ve dış basınç dengesini bozabilir ve ciddi bir conta hasarı ve su girişi riski oluşturur.

Bu açıdan suyu nasıl kontrol ediyorlar? Su geçirmez telefonların hoparlör ve mikrofonların önünde, suyun doğal yönünü kohezyon ve yüzey gerilimi yoluyla yönlendiren son derece ince bir ağ bulunur.

Sorun, bu teknolojilerin hiçbirinin suya sonsuza kadar dayanamamasıdır. Dürüst olmak gerekirse, su geçirmez bir telefon olan su geçirmez bir telefon diye bir şey yoktur. Firmalar su geçirmez telefon sattıklarında belli bir süre belli bir basınca dayanıklı oluyorlar.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir