iPhone 11 su geçirmez mi? iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max su geçirmez mi? Son yıllarda piyasaya sürülen telefonlar hakkında en çok sorulan soruları yanıtladık.

iPhone 14 serisi Türkiye’de satışa sunuldu

iPhone 11 su geçirmez mi? Bu yazımızda, geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkmasına rağmen günümüzde de popülerliğini koruyan iPhone 11 serisi ile ilgili bazı soruları yanıtlayacağız. Hazırladığımız makaleyi inceleyebilir ve cihazın su geçirmezliği ile ilgili sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Üç modeli olan iPhone 11 serisi Eylül 2019’da tanıtıldı. Çıktığı dönemde oldukça başarılı olan iPhone modelleri günümüzde de popülerliğini koruyor. iPhone 11’in su geçirmez olup olmadığı pek çok iPhone kullanıcısı için merak edilen bir soru. Bu yazımızda son zamanlarda piyasaya sürülen iPhone modelinin su geçirmez olup olmadığını anlatacağız. IP sertifikasının ne anlama geldiğini de öğreneceksiniz.

IP sertifikası nedir?

Akıllı telefonlar, akıllı telefonlar ve kameralarda yaygın olarak kullanılan IP sertifikası, cihazın suya ve toza karşı dayanıklılığını ortaya koyuyor. Cihazların teknik özellik tablosunda “IP68”, “IP67” gibi ifadeler yer alır.

IP ifadesinin karşısında yer alan sayılar, genellikle tıpkı vermiş olduğumuz örnekteki gibi iki haneli olur. Bu rakamların ilk hanesi suya karşı ikinci saniyenin tozunda gösterilmiştir. IP68’in görüntüsünü düşündüğümüzde, 6, 8 numarasının 8 üzerindeki toza direnmeye atıfta bulunur. Suyun direncini ifade eder. Rakam, direnç seviyesini gösteren iki sayıda değişir. Yani sayı arttıkça cihazın toza veya suya karşı direnci de artıyor. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için bunu bir örnekle açıklayalım.

“IPX0” ifadesinin iki basamağı 0 olduğu için cihaz suya dayanıklı değildir. “IPX1”, cihazın küçük suya direndiğini gösterir.

Bir örnekten tozlu direnci tanımlayalım. Bu sefer, sertifikadaki ilk ifade sayısına bakmanız gerekiyor. “IP0X” kelimesinde ilk sayı 0 olduğu için cihaz tozlanmaz ancak bu sayı 1 ise 50mm’yi geçmeyecektir. İlk sayı 4 ise cihaza 1 mm’den fazla girilemez.

IP68 nedir?

IP68 bir IP sertifikasıdır. Akıllı telefonlar ve akıllı saatler gibi elektronik cihazların suya ve toza karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor. Yukarıda bahsi geçen belgedeki 6 rakamı cihazın toza dayanıklılığını, 8 rakamı ise ürünün su geçirmezliğini ifade etmektedir. Peki, iPhone 11 su geçirmez mi?

iPhone 11 su geçirmez mi?

İlginç sorulardan biri de 2019 yılında satışa sunulan iPhone modellerinin suya dayanıklı olup olmadığı. Amerikan teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen iPhone 11, Pro ve Pro Max modelleri IP68 sertifikasına sahip.

Normal şartlarda akıllı telefonlar su ile temas ettikleri takdirde arıza, ses gelmeme, aramalar sırasında ses gelmeme gibi birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Söz konusu iPhone modelleri, sahip oldukları IP68 sertifikası sayesinde böyle bir sorunun yaşanmasını engelliyor.

Sıvı temasından kaynaklanabilecek hasarlardan dolayı cihazınızla yüzmekten veya duş almaktan kaçınmalısınız. Cihazınızı asla kasıtlı olarak suya batırmamalısınız. Sauna veya buhar odasında olmak da telefona zarar verebilir. Su kayağı, jet ski, sörf gibi aktivitelerde telefonunuzu su basıncına veya yüksek hıza maruz bırakmamalısınız. iPhone’unuzu önerilen sıcaklık aralığının dışında veya nemli bir ortamda kullanmamalısınız. Kullanıcıların su ile temasında dikkat etmesi gereken bir detay vardır. Bu tam soru, iPhone modelinin su geçirmez olup olmadığıdır. Bu bölümde iPhone 11’in su geçirmez olup olmadığı sorusunu yanıtlıyoruz. Peki iPhone 11 serisi suya ne kadar dayanıklı?

iPhone 11 serisi ne kadar su geçirmez?

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olmak üzere üç farklı modeli bulunan iPhone 11 serisi, iPhone 11 serisinin suya dayanıklılık konusunda en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu modlar su seviyelerinde farklıdır.

İkinci IP sertifikası sayısına baktığımızda, telefonun verimli ve su direnci vardır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir