Son yıllar içerisinde en büyük trendler arasında yerini almayı başaran e-kitap okumanın çeşitli avantajları ve dezavantajları vardır. 

Teknolojinin gelişmesi ile hayatta kolaylık sağlayan yeniliklerden biri de öyle ki e-kitap özelliğidir. Özellikle de dünyanın her yerini saran pandemi sebebiyle evde kalınan yaklaşık olarak iki yıllık süreç içerisinde popülerliği daha da artan e-kitaplar, insanları istedikleri kitapları online bir şekilde okumasına imkan sağlıyor. Peki e-kitap okumanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Her ne kadar kitapseverlerin pek çoğu geleneksel olarak basılı kitap almayı tercih etseler de, e-kitap tercih eden okuyucuların da sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Okuyucuların hayatını fazlasıyla pratik hale getiren e-kitapların bazı dezavantajları vardır. 

E-kitap okumanın avantajları

Çevre dostudur

Hatırlamak gerekirse ülke içerisinde son zamanlarda çeşitli orman yangıları yaşanıyor. Maalesef ki bu yangınlar sonucunda ormanların belirli bir kısmı yok olurken, bu süreçte oluşan zararı ortadan kaldırmak adına tüm ülke içerisinde fidan dikme kampanyaları başlatılıyor. Basılı litaplarda olduğu gibi herhangi bir ağaç kesme durumu gerektirmeyen e-kitapların en büyük avantajı ise tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Çevre dostu olma özelliğine sahip olan e-kitaplar, özellikle de orman yangınları ile mücadele edilen süreçler içerisinde tercih edilmelidir. 

E-kitapları edinmek oldukça kolaydır

Basılı kitaplarda olduğu gibi herhangi bir mağaza ya da kütüphaneye gitmeyi gerektirmeyen e-kitaplara internet ortamından kolaylıkla erişebilirsiniz. Ardından da okumaya başlayabilirsiniz. 

E-kitaplar çok yer kaplamaz

Genellikle herkesin evinde daha önceden bitirmiş olduğu kitaplar vardır. Bir de sık sık kitap okumayı tercih eden biriyseniz, bu kitaplar belirli bir süre sonra ciddi anlamda yer kaplar. İşte, e-kitapların en büyük avantajlarından biri de kitapların hepsini telefona sığdırabiliyor olmanızdır. 

Fiyatları uygundur

Şu an için ülkemizde basılı kitaplar ve e- kitaplar arasında rahatsız edici bir fiyat farklı bulunmuyor. Fakat gönderim ve taşıma maliyetleri olmadığı için tüm dünya içerisinde e-kitapların fiyatları basılı kitaplara göre yüzde 50 oranında daha uygundur. 

Çoklu ortam öğeleri bulunabilir

Basılı kitapların aksine e-kitaplarda sürükleyici bir okuma deneyimi adına ses, video ve üç boyutlu olarak nesnelerde dahil olmak üzere çoklu ortam öğeleri vardır. Bunun en önemli nedeni ise farklı şekilde öğrenen okuyuculara hitap etmesidir. 

E-kitap okumanın dezavantajları

Yayın hakları konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor

Herhangi bir kitabı veya ürünü sahibinden izin bir şekilde çoğaltarak yayınlama durumuna korsan yayıncılık denir. E-kitaplar internet ortamında olduğu için kolaylıkla erişilebilir. Bu durum karşısında basılı yayıncılığa göre korsan yayıncılığa maruz kalma durumu daha fazladır. Bu da önemli dezavantajlardan biridir.

Basılı kitapların verdiği hissi vermiyor

Geleneksel olarak basılı kitaplar ve e-kitaplar tam da bu noktada birbirinden ayrılıyor. Bu sebeple de okuyucuların büyük bir kısmı okumuş oldukları kitapların sayfalarını hissetmek, geceleri mum ışığında kitap okumanın tadını çıkarmak gibi pek çok zevkten mahrum kalabilirler. 

Uzun süre e-kitap okumak göz hastalıklarına yol açar

E-kitap okuyucularında daha rahat vir okuma deneyimi için yazı boyutlarını ayarlamak mümkündür. Fakat uzun bir süre bu cihazları kullanmak belirli bir zaman sonra çeşitli göz rahatsızlıklarına sebep olabilir. 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.