Whatsapp'a nasıl şifre konulur?


Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, artık telefonların en vazgeçilmez uygularından biri haline geldi. Her gün 30 milyar mesaj paylaşıldığı uygulama, sektördeki  1 numaralı mesajlaşma uygulaması ve mobil mesajlaşma sektörünün yüzde 75'ini elinde bulunduruyor. Gün geçtikçe yenilenen uygulama eskiye nazaran artık sesli görüşme, mesajlaşma, medya alışverişi gibi birçok fonksiyon içeriği ile daha zengin.  Bununla birlikte Whatsapp özelimizin de bulunduğu bir uygulama ve başkalarının telefonumuzu ele geçirmesi oldukça rahatsız edici bir durum. Bu durumun önüne geçebilmek için telefonunuza parola koyabilir ya da Watsapp uygulamasına şifre koyabilirsiniz.

Android Telefonlar İçin Watsapp'a Şifre Koyma

LockForWhatsApp

Yanlızca Watsapp uygulaması için geliştirilen şifreleme uygulaması olan LockForWhatsApp yüklendikten sonra parola tanımlamanızla birlikte uygulamanızı kilitleyecek ve istenen şifre veya desenin doğru bir şekilde girilmediği takdirde hiçbir mesaj ve sohbet içeriğini göstermeyecektir.

Smart AppLock

Akıllı telefonunuzun kendine ait bir şifreleme uygulaması bulunmuyorsa üçüncü parti aplikasyonlar ile bu sorunu halledebilirsiniz.Android kullanıcıları için Android marketlerde yer alan uygulama ile Whatsapp' ınız daha güvenli bir hale gelecek.Öncelikle Smart AppLock uygulamasını Google Play Market üzerinden Android cihazınıza yükleme işlemini yapın ardından açtığınız uygulama sizden bir parola isteyecektir. Varsayılan parola 7777'dir. Daha sonra uygulama içerisinde Ayarlar > Şifre ve Desen sekmesine dokunarak istediğimiz şifre stilini seçip varsayılan şifreyi değiştirilebiliriz.

iOS'te WhatsApp'a Şifre Koyma

Eğer telefonunuz İOS' sa   iOS işletim sistemi bu uygulamaları güvensiz görmesi nedeniyle bu erişimlere yetki vermediği için bunu İOS Store' da bulunan uygulamalar ile yapamazsınız. Apple cihazlarda whatsapp uygulamasına parola koyabilmeniz için  Jailbreak yapmanız gerekmektedir. Ardından Cydia uygulaması ile tweak yüklemeniz gerekmektedir.

Jailbreak ile iPhone'larda BioProtect, Watusi veya WhatsApp++ tweakleri ile WhatsApp uygulamasını kilitleyerek davetsiz misafirlere karşı önleminizi alabilirsiniz.