Samsung, Bitcoin Madenciliğine mi giriyor?


Samsung'un Bitcoin madenciliği işine girmiş olduğu iddia edildi. Güney Koreli üreticilerinin Bitcoin madenciliği sistemleri yapmış olan Rus şirket Baikal'la el sıkıştığı söylenmektedir. İşte anlaşmanın tüm detayları.

The Korea Herald sitesinin isimsiz sanayi kaynaklarından (Farklı bir kaynak olsa oldukça şaşırtıcı olurdu) dayandırmış olduğu haberine göre Samsung, geçtiğimiz günlerde Bitcoin madenciliği donanımında uzmanlaşmış bir şirket olmuş olan Rus Baikal ile çip üretimi için anlaşma imzaladı.

SAMSUNG KENDİ İŞLEMCİSİNİ ÜRETECEK

Samsung, Baikal'ın yeni madencilik sistemi için gerekli olan 14 nm ASIC çipi tedarik edeceği söylenmektedir. Hatta ilk yongalar bile test edilmiş ve seri üretim 2018'in Ocak ayında başlayacakmış.

Adı verilmemiş olan bir endüstri gözlemcisi, Samsung'un Apple ve diğer şirketler dışında, az bilinen Baikal'la iş birliği yapmış olarak, kripto para madenciliğinin gelecek olan planlarının bir kısmında da yer aldığını açıkça gösterdiğini söyledi.

Bitcoin Nedir? Nasıl Çalışır?

ASIC İŞLEMCİLERİN AVANTAJI NEDİR?

ASIC işlemciler belirli bir kullanım için özel olarak hazırlanıyor. Kripto para madenciliği ve Bitcoin bloklarını çözmek için gereken yoğun hesaplamaları yapıyor. ASIC, normal bilgisayar işlemcisi (CPU), ekran kartı işlemcisi (GPU) veya FPGA'ya dayanan temel madencilik cihazlarına göre daha hızlı ve daha az güç tüketiyor. Güney Kore, yazılım ve donanım madenciliği konusunda dünyanın ilk beş pazarından biri.