App Store 2016'da McDonald's gelirlerini geçti


Apple'ın uygulama mağazası App Store'a dair, şirket bu ayın başlarında bazı rakamlar paylaşıldı ve App Store'daki satışlara dair bilgi sahibi olundu. Açıklanan rakamlar incelendiğinde, Apple'ın uygulama ve oyun geliştirme pazarında yükselmeye devam ettiği görüldü. 2017 yılına dair açıklanan verilere göre, Apple geliştiricilere 26.5 milyar dolar ödeme yaptı. Bu rakamın, 2016 yılına bakıldığında 20.3 milyar dolar tutarında. App Store'un kurulduğu tarih olan 2008 yılından itibaren duruma bakıldığında ise toplamda 86 milyar dolardan fazla ödeme yapıldığı bilgisi elde edildi. App Store'un, kalan dokuz buçuk yıllık dönem içerisinde, yüzde 30'luk kesintisi de göz önünde bulundurulduğunda, 122.8 milyar dolar civarında satış yaptığı açıklandı.

Apple tarafından açıklanan tüm bu rakamlar, App Store'un ciddi bir ekonomi yarattığının da kanıtı oldu. Asymco'dan Horace Dediu, bu tabloyu farklı bir bakış açısı ile değerlendirdi. Asymco'dan Horace Dediu tarafından verilen bilgiye göre, Apple'ın 2016 yılı içerisinde geliştiricilere dağıttığı para, McDonald's tarafından 2016'daki gelirinden daha fazla. Bu tabloya göre, Dediu App Store'un tüm film endüstrisinden daha büyük bir iş alanına sahip olduğunu söyledi. Dediu tarafından yapılan diğer değerlendirmelere göre, 25 milyar doların üzerine çıkan geliştirici ödeme tarifesi, Mc Donalds'ın 2016'daki gelirinden fazla. 2016 yılında App Store üzerinden kullanıcıların yaptığı toplam harcama 100 milyon dolar. Google'ın AdWords bu rakama 2012 yılında sahipti.

App Store'daki harcamalar 2011 yılından itibaren incelendiğinde, harcamalarda her yıl 5 milyar dolar artış olduğu görülüyor. Geride bıraktığımız 2017 yılındaki Apple'ın servisleri içinde uygulamaların gayri safi hasılatını 57 milyar dolara çıktı. Dediu, Apple'ın mobil ekonomideki etkisinin gitgide arttığını ve açıklanan rakamların ötesinde olduğunu söylüyor.